Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 27 styczeń 2016 12:10

(AKTUALIZACJA) Maków Podhalański. Ksiądz Dźwigoński zamiast Mieszka I

Radni Makowa Podhalańskiego uhonorowali pamięć długoletniego proboszcza miejscowego Sanktuarium – księdza Franciszka Dźwigońskiego - nadając jego imieniem nazwę jednej z ulic jeszcze w październiku minionego roku. Uroczyste odsłonięcie tabliczki z nową nazwą ulicy nastąpiło podczas środowej sesji Rady Miejskiej.

Inicjatorem nazwania ulicy imieniem zasłużonego dla makowskiej społeczności księdza była grupa mieszkańców wraz z doktorem Jackiem Bednarzem. Co prawda do najdłuższych ulica nie należy, ale nie to się liczy najbardziej. Najważniejsza jest pamięć o jednej z najważniejszych postaci w historii Makowa Podhalańskiego. Pamięć, która została utrwalona w nazwie niedawnej ulicy Mieszka I – bo o niej tu mowa. Od teraz nosi ona nazwę: ulica księdza Franciszka Dźwigońskiego.


 

Ksiądz Dźwigoński zasłużył sobie na ulicę swego imienia w Makowie Podhalańskim. Długoletni proboszcz makowskiej parafii, dziekan dekanatu makowskiego, kustosz makowskiego Sanktuarium, kapłan – społecznik, wspaniały gospodarz, duszpasterz – tak w skrócie można opisać jego postać.

- Początek Jego pracy duszpasterskiej w naszej parafii przypadł na okres wielkich przemian posoborowych. Z właściwą sobie pogodą ducha, optymizmem, przedsiębiorczością,  umiejętnością pracy z ludźmi - odważnie i śmiało wziął "ster" w swoje ręce.  W parafii powstają: zespoły synodalne, Ruch Światło - Życie, czyli "Oaza", zespoły pomocy charytatywnej, róże Żywego Różańca, 40-osobowa grupa lektorów i kantorów, a także jako jedna z pierwszych w diecezji Rada Duszpasterska. Z inicjatywy Ks. Proboszcza  zorganizowano również bibliotekę parafialną. Od swoich poprzedników Ks. Dźwigoński przejął troskę o kult Matki Bożej w Jej łaskami słynącym makowskim wizerunku. Wprowadził w naszym Sanktuarium środową Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy a także Fatimski Różaniec Pokutny. Był organizatorem wielu pielgrzymek, w tym corocznych pielgrzymek do Kalwarii Zebrzydowskiej.  Uwieńczeniem Jego wspaniałej pracy duszpasterskiej było ukoronowanie obrazu Matki Bożej Makowskiej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 10  czerwca 1979 r. na Błoniach Krakowskich.  Wielką radością Ks. prob. Fr. Dźwigońskiego było nadanie naszemu makowskiemu kościołowi tytułu Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej Opiekunki Rodzin – czytamy na stronie internetowej Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim.

Ksiądz Franciszek zmarł 26 października 1993 r., w 56 roku kapłaństwa. Spoczywa na naszym parafialnym cmentarzu. 

 

 

 

 

HomeWydarzeniaMaków Podhalański(AKTUALIZACJA) Maków Podhalański. Ksiądz Dźwigoński zamiast Mieszka I