Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 07 styczeń 2016 21:49

Uczniowie z Białki z wizytą w Rumunii

Napisał

W dniach od 7 do 11 grudnia 2015 roku delegacja uczniów i nauczycieli z Białki przebywali w Pitesti w Rumunii w związku z realizacją programu Erasmus+. Tematem przewodnim całego przedsięwzięcia jest „Poszerzanie horyzontów poprzez odkrywanie unikalnych kultur i pór roku krajów europejskich”. Było to pierwsze spotkanie z przedstawicielami krajów partnerskich: Rumunią, Bułgarią, Litwą, Turcją i Grecją.

 
Przez pięć dni uczniowie wymieniali informacje o zwyczajach i obrzędach w krajach partnerskich, zapoznawali się z rumuńskimi tradycjami ludowymi i poznawali codzienne życie ich rumuńskich kolegów, u których mieli przyjemność gościć.

Podczas wizyty uczniowie i uczący odwiedzili wiele miejsc związanych z kulturą, historią i obrzędami – klasztor w Namesti, w którym można było obejrzeć wystawę rumuńskich strojów ludowych, skansen etnograficzny w Golesti, w którym zebrane są domy z różnych regionów Rumunii, fabrykę wyrobów ceramicznych oraz bombek choinkowych w Curtea de Arges.

Wiele atrakcji dostarczyły naszym uczniom warsztaty, na których przygotowywali oni maski ludowe oraz wizyta w lokalnej stacji telewizyjnej w Campulung Muscel, gdzie mogli przekonać się, w jaki sposób przygotowuje się prezentacje prognozy pogody. Ważnym wydarzeniem był także „Zimowy Karnawał”, podczas którego miały miejsce prezentacje strojów, pieśni i tańców ludowych.

Wspólne wycieczki i zajęcia umożliwiły integrację uczniów ze wszystkich partnerskich szkół. Czekamy teraz z niecierpliwością na czerwcową wizytę naszych przyjaciół w Polsce.

Autor:

mgr Marta Warecka- Lenart

 
asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiUczniowie z Białki z wizytą w Rumunii