Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 01 luty 2016 09:26

Aglomeracja makowsko - zawojska nabiera kształtów

Napisał

Radni Makowa Podhalańskiego pozytywnie zaopiniowali projekt powołania do życia nowej aglomeracji. Tym samym zgodzili się na wystąpienie gminy z aglomeracji suskiej.

Makowiane wspólnie z Zawoją chcą bez oglądania się na inne gminy pozyskiwać środki z Unii Europejskiej. Dlatego samorządy obu gmin postanowiły zawiązać aglomerację, jednocześnie opuszczając tę suską.

- Już dwukrotnie samodzielnie aplikowaliśmy o potężne, ponad 50 milionowe kwoty z Unii Europejskiej na kanalizację– powiedział Paweł Sala, burmistrz Makowa Podhalańskiego – Nauczyliśmy się to robić. Robić to chce również Zawoja.

Jak zaznaczył włodarz Makowa, po takie pieniądze nie sięgała ani Sucha Beskidzka, ani Stryszawa, a więc gminy, które wraz z Makowem Podhalańskim  tworzą aglomerację suską.

- My musimy się skupić na współpracy z tymi, z którymi mamy wspólny interes, a więc z Zawoją – wyjaśnił Sala. - Dzięki powołaniu aglomeracji będziemy mogli skutecznie występować o unijne pieniądze na gospodarkę wodno – kanalizacyjną. Ponadto chcemy się znaleźć w masterplanie, czyli strategicznym planie dotyczącym wydatkowania unijnych środków, a mogą w nim uczestniczyć tylko aglomeracje.

Pytanie tylko, co z dostępem do oczyszczalni po zmianie aglomeracji? Jak zapewnia Sala, powołanie zawojsko - makowskiej nie implikuje budowy kolejnej oczyszczalni, która miałaby powstać w Dolnym Makowie. Ścieki jak dotychczas będą zlewane do tej w Suchej Beskidzkiej. Jednak budowa podobnej instalacji na terenie makowskiej gminy byłaby pożądaną alternatywą.

- Proponowaliśmy utworzenie z suskiej oczyszczalni spółki, w której gminy miałyby udziały. Byłoby to rozwiązanie optymalne, z korzyścią nie tylko dla Makowa Podhalańskiego, ale i Suchej Beskidzkiej. Niestety, ze strony Suchej nie ma na to zgody – przypomniał burmistrz. - Sucha Beskidzka uważa, że oczyszczalnia ma służyć tylko temu miastu, a innym niejako gościnnie, z dobrej woli.

Jeśli zaś chodzi o sam plan powołania aglomeracji makowsko - zawojskiej, to plany te zaakceptował zarząd województwa małopolskiego. Jak zaznaczył Sala, marszałek stwierdził, iż to krok służący Małopolsce.

Ostateczną decyzję o powołaniu nowej aglomeracji i uszczupleniu aglomeracji suskiej, podejmą radni sejmiku wojewódzkiego.

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiAglomeracja makowsko - zawojska nabiera kształtów