Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 16 kwiecień 2018 09:02

Maków. Śmieci jak grzyby po deszczu

Ostatnie dni pokazują, że wiosna zawitała do nas pełną parą. Niestety poza cudowną aurą i odradzającą się florą, spod topniejącego śniegu corocznie wyłania się nasz wspólny problem – śmieci. Kwiecień to czas, kiedy odradzająca się po zimie roślinność nie nadąża w gąszczu roślin ukryć nasz wstydliwy problem, jakim są najczęściej plastikowe elementy w przydrożnych rowach, na nabrzeżach, łąkach i innych terenach bezmyślnie zanieczyszczanych przez człowieka.

 

Dlaczego używamy wspólnego mianownika dla tego przykrego zjawiska? Widok odpadów szpecących nasze otoczenie to nasz wspólny problem. Nawet jeśli sami nie śmiecimy, to zastanówmy się, ile wysiłku trzeba włożyć w edukację i uświadamianie innych, a w szczególności młodych pokoleń. Bo prawdą jest, że można sprzątać, ale można też nie śmiecić.

Z takiego założenia wychodzą właśnie aktywiści z Makowa Podhalańskiego i w ubiegłą sobotę odbyła się kolejna zorganizowana przez Gminę Maków Podhalański akcja Sprzątania Świata. Wzięła w niej udział lokalna młodzież pod patronatem Burmistrza Makowa Podhalańskiego, Pana Pawła Sali. Pomagali również pracownicy gminy oraz druhowie z OSP Maków Dolny, którzy w tym roku wyjątkowo aktywnie zaangażowali się w to wydarzenie.

O ich zaangażowaniu i współpracy z gminą opowiedział nam właśnie Prezes wspomnianej jednostki OSP, Pan Mateusz Szklarczyk:

”Choć zwyczaj wiosennego sprzątania świata wśród młodzieży niestety nie cieszy się już taką frekwencją jak kilka lub kilkanaście lat wstecz, to nadal zdarzają się miejsca, gdzie udaje się skutecznie zaktywizować młode pokolenie w działaniu."

Z racji swojej misji OSP nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów, ale skupia się także na prospołecznej edukacji wśród młodzieży.

Przykładem właśnie takich działań jest zaangażowanie głównie młodych ludzi, skupionych wokół Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Maków Dolny, ale i nie tylko - również w celu zwiększenia ich świadomości ekologicznej oraz uzmysłowienia im, jak ważna jest dbałość o nasze otoczenie.

Już kilka tygodni temu rozpoczęliśmy szeroko zakrojoną kampanię informacyjną pod wymownym tytułem „Nie śmieć, nie bądź burakiem'', rozmieszczając w newralgicznych miejscach, gdzie najczęściej znajdowaliśmy śmieci, tabliczki informujące o skutkach zaśmiecania środowiska naturalnego oraz odpowiedzialność prawnej, która może spotkać osoby dopuszczające się takich czynów.

Miniona sobota była właściwie zwieńczeniem naszej akcji. Młodzież ochoczo oczyszczała z odpadów teren Makowa Podhalańskiego, jednocześnie uświadamiając sobie, ile trudu trzeba włożyć w usuwanie zanieczyszczeń środowiska. Jednakowoż, pomimo ogromu wykonanej pracy, pytając ich o zdanie i sens zorganizowania tego wydarzenia, ich odpowiedź napawa optymizmem. Wynika to z tego, że wiele młodych osób posiada często większą świadomość ekologiczną, niż starsze pokolenie i nawet pomimo trudu i ciężaru akcji jest zachwycone jej efektami, a ją samą traktują bardziej jako zabawę i okazję do integracji z rówieśnikami. W tym roku, dzięki pomocy organizatora tj. UM Maków Podhalański udało się nam zakończyć tegoroczną edycję sprzątania świata poczęstunkiem oraz wspólnie spędzonym czasem na terenie remizy. Jesteśmy wdzięczni, że w swojej misji edukowania młodzieży tak aktywnie wspiera nas Gmina. Mamy nadzieję, że cała akcja przyniesie wymierne efekty, wyrzucanych śmieci będzie z czasem coraz mniej i nie będą już one tak szpecić naszego pięknego krajobrazu.

 

                                                                                                       zdjęcia. facebook/Dom Kultury w Makowie Podhalańskim

 

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiMaków. Śmieci jak grzyby po deszczu