Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 04 wrzesień 2018 06:12

Nowe oblicza makowskich szkół

Uczniowie w gminie Maków Podhalański wracają do wyremontowanych szkół. Jak co roku wakacyjna przerwa nie dla wszystkich była czasem błogiego leniuchowania.

W każdej ze szkół poczyniono prace, które umilą powrót do szkoły:

Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim:

Kompleksowy remont łazienek, malowanie korytarzy, czytelni i sal lekcyjnych, montaż zewnętrznych lamp oświetleniowych wraz z wymianą instalacji zasilającej, drobne prace remontowo – instalacyjne.

Szkoła Podstawowa w Białce:

Docieplono salę gimnastyczną i wykonano nową nawierzchnię sportową, wymieniono wyposażenie, zainstalowano elektroniczną tablicę wyników, pomalowano ściany. Zostały wykonane również drobne prace remontowe w szatni i na korytarzach.

Szkoła Podstawowa w Grzechyni

Podczas wakacji wymieniono podłogi w dwóch salach lekcyjnych i świetlicy szkolnej, którą również pomalowano. Przeniesiono odziały przedszkolne z I piętra na parter oraz klasę I, doposażono salę lekcyjną dla klasy I w nowe meble. 

Szkoła Podstawowa w Juszczynie

Wyremontowano łazienki, korytarz oraz klatkę schodową. Na nowootwartym boisku szkolnym zainstalowano monitoring. Dokonano drobnych prac konserwatorskich: naprawa bramy wjazdowej, siatki ogrodzeniowej, malowanie znaków ostrzegawczych na schodach, malowanie lamperii na korytarzu i w klasie, malowanie barierek na schodach oraz bramki wejściowej, malowanie elewacji pod schodami, wymiana i fugowanie uszkodzonych płytek,- wymiana uszkodzonych zamków w drzwiach, montaż ograniczników do drzwi.

Szkoła Podstawowa w Kojszówce:

Przygotowanie placówki do nowego roku szkolnego – drobne prace remontowe, uzupełnianie ubytków, malowanie pomieszczeń szkolnych i korytarzy.

Szkoła Podstawowa w Wieprzcu:

Podczas wakacji wymieniono stolarkę okienną w bibliotece, sali komputerowej, części korytarza, wymieniono drzwi wejściowe na salę gimnastyczną i do kotłowni, pomalowano remontowane klasy i część korytarza. Położono panele w bibliotece szkolnej. Zamontowano studzienki i rury w celu odprowadzenia deszczówki z terenu szkoły. Dzięki przychylności Gminy z funduszu sołeckiego na terenie szkoły wykonano 80 m2 chodnika.

Szkoła Podstawowa w Żarnówce:

Wyremontowano pokój nauczycielski, klasę lekcyjną, bibliotekę gabinet pielęgniarki, gabinet dyrektora. Zakres prac w remontowanych pomieszczeniach obejmował malowanie, gipsowanie, położenie wykładziny podłogowej lub paneli, zakup mebli. Dodatkowo w 12 klasach wymieniono drzwi na nowe, a w czterech klasach położono wykładziny podłogowe.

 W roku szkolnym 2018/2019 w szkołach prowadzonych przez Gminę Maków Podhalański będzie uczyć się1458 uczniów, z tego w klasach gimnazjalnych 168, natomiast w przedszkolu i w oddziałach przedszkolnych prowadzonych przy szkołach podstawowych otwartych zostanie 18 oddziałów w których będzie uczyć się 391 dzieci.

Liczba oddziałów klasowych wynosić będzie 98.

Nadchodzący rok szkolny jest ostatnim, w którym edukację kończyć będą gimnazjaliści. 168 gimnazjalistów zamknie 19 letnią obecność gimnazjów w naszej edukacji.

Aż w trzech szkołach: w Wieprzcu, Kojszówce i Żarnówce w niektórych klasach będą prowadzone zajęcia w formie łączonej.
Gmina jak co roku zapewni bezpłatne dowozy uczniom uprawnionym, zgodnie z zapisem ustawy – Prawo oświatowe. Dowozy realizowane będą przez Firmę BESKID BUS – Józef Wątroba

Włodarze naszej Gminy dbają również o poprawę infrastruktury sportowej. Świadczą o tym ogromne inwestycje poczynione przy szkołach.

Przy Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim zrealizowane zostało zadanie dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie. Efekt prac to siłownia terenowa, tor sprawnościowy. Inwestycja opiewa na kwotę 472 610,73 złotych. Wniosek Burmistrza Makowa Podhalańskiego otrzymał na to zadanie 50% środków z budżetu Państwa.

Przed budynkiem szkolnym położono kostkę brukową, która dopełnia estetyki kompleksu szkolnego. Wyznaczono miejsca parkingowe oraz zamontowano stojaki na rowery. Całość inwestycji została sfinansowana ze środków gminy.

Również Urząd Miejski w Makowie Podhalańskim sięgnął po 50 % dofinansowanie ze środków funduszu na remont nawierzchni sportowej na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Białce. Prócz nowoczesnej nawierzchni szkoła może pochwalić się nowym wyposażeniem infrastruktury sportowej. Wartość wszystkich kosztów na to zadanie, które wykonała wyłoniona w procedurze przetargu nieograniczonego Firma PROVOL z Olkusza wyniosła 179 270,91 złotych.

Szkoła Podstawowa w Juszczynie może pochwalić się również pięknym obiektem sportowym. W czasie wakacji dobiegły końca prace przy budowie nowej szkolnej infrastruktury sportowej, w skład której wchodzi wielofunkcyjne boisko sportowe o nawierzchni z trawy syntetycznej wraz z oświetleniem. Zadanie było współfinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Całkowity koszt inwestycji - z czego 50% współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki - wyniósł 476 301,80 złotych. Obok szkolnego boiska wybudowano siłownię terenową, składającą się z 5 urządzeń dwustanowiskowych do ćwiczeń, której całkowity koszt wyniósł 39 837,24 złotych. Tak jak w pierwszym zadaniu 50% kosztów jest współfinansowane z Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie.

Kolejnym działaniem, które ma umilić dzieciom powrót do szkoły jest przystąpienie do projektu„Umiem pływać”. Gmina Maków Podhalański na realizację zadania otrzymała od Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansowanie w kwocie 16 235 złotych, a kolejne 50% pokryje ze środków własnych. Projekt skierowany jest do uczniów klas III szkół podstawowych. Ma na celu naukę pływania. W roku szkolnym 2018/2019 w programie „Umiem pływać”będzie uczestniczyło 95 uczniów klas trzecich z Makowa Podhalańskiego, Białki, Grzechyni, Juszczyna i Żarnówki.

Wszelkie działania i przedsięwzięcia otwierają przed uczniami naszej Gminy możliwości nauki, rozwoju zainteresowań i pasji. Szkoły są bardzo dobrze wyposażone.

Mamy nadzieję, że coraz lepsze warunki nauki i pracy w nowym roku szkolnym będą przynosiły satysfakcję i wysokie wyniki.

źródło GZPO w Makowie Podhalańskim

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiNowe oblicza makowskich szkół