Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 09 październik 2018 07:07

Maków chce mieć Ławkę Niepodległości

Napisane przez

Władze Makowa Podhalańskiego złożyły wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach prowadzonego konkursu ofert pt. „Ławka Niepodległości dla samorządów”.

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych ofert jednostek samorządu terytorialnego dotyczących budowy ławek pomnikowych upamiętniających 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kwota dotacji to 80% całkowitego kosztu realizacji zadania, lecz nie więcej niż 30 000 złotych z terminem wykonania do 31.12.2018 roku.

„Ławka Niepodległości” jest pomnikiem o ustandaryzowanym wyglądzie, a swoim wyglądem będzie stanowić ozdobę lokalnego krajobrazu i miejsca chętnie odwiedzanego przez mieszkańców i turystów. Projekt złożonego przez Burmistrza wniosku zakłada umiejscowienie „Ławki Niepodległości” przed budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Makowie Podhalańskim, w bliskiej odległości od tablicy upamiętniającej pobyt w tym miejscu Marszałka Józefa Piłsudskiego (w grudniu 1914 roku, przed bitwą pod Marcinkowicami).

Ławka Niepodległości” wyposażona będzie w siedzisko multimedialne z wbudowanymi głośnikami, z których będzie słuchać nagrania, składającego się z dwóch części. Pierwsza z nich to fragment Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marsz I Brygady oraz fragment depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie Niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 roku. W części lokalnej, dotyczącej naszego regionu, zaplanowano odczytanie wspomnień makowskiego legionisty z 1914 roku, a w tle odtworzenie melodii utworu „Rozkwitały pąki białych róż”, którego twórcą – prawdopodobnie z Kazimierzem Wroczyńskim – jest syn makowskiego aptekarza Jana Leopolda Lankaua, wybitny naukowiec Jan Emil Lankau, który w 1914 roku wstąpił do Legionów Piłsudskiego.

Istotną częścią korpusu ławki będzie element przedstawiający logo, czyli napis „niepodległa”, w oryginale pisanym ręką Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Decyzja o przyznaniu dotacji zapadnie w połowie października.

 

Źródło: UM Maków Podhalański

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiMaków chce mieć Ławkę Niepodległości