Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 06 listopad 2018 06:50

Pomalowali drzewka by… nie zostały "zjedzone"

W Nadleśnictwie Sucha dobiega końca zabezpieczanie sadzonek, które ma na celu zniechęcić zwierzynę do ich zgryzania

W okresie zimowym i wiosennym, szczególnym przysmakiem, bogatym w substancje odżywcze jeleni i saren są młode pędy i pączki szczytowe jodełek, świerków, sosen, buków.  W tym trudnym okresie, kiedy nie widać trawy i roślin runa zwierzęta te sięgają po dostępne dla nich gałązki.

Słoneczna jesień to czas, kiedy leśnicy smarują młode drzewka specjalnym środkiem tzw. repelentem, zabezpieczającym przed zgryzaniem przez zwierzynę. Jest to pasta koloru białego, bezpieczna dla środowiska, ludzi i zwierząt, ponieważ w swoim składzie zawiera jedynie piasek kwarcowy.

Zwierzę po spożyciu posmarowanego pędu wypluwa go, gdyż zawarty w repelencie piasek chrzęści między zębami, a pokarm jest niesmaczny.

Nadleśnictwo Sucha rocznie zabezpiecza ok. 100 ha upraw i młodników przed szkodami od zwierzyny. Dzięki temu zwiększamy szanse na wzrost zdrowego i bogatego gatunkowo młodego pokolenia lasu.

 

Źródło: Nadleśnictwo Sucha

 

HomeWydarzeniaPowiatPomalowali drzewka by… nie zostały "zjedzone"