Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 16 wrzesień 2014 17:15

Wybory za pasem, gdzie i jak można kandydować?

Napisał

Trwa kampania. Do urn pójdziemy 16 listopada. Fundacja Batorego zachęca do aktywności. Fundacja im. Stefana Batorego zaprasza do akcji Masz Głos, Masz Wybór. Dowiedzmy się czym dokładnie zajmują się władze samorządowe i sprawdźmy co proponują nam kandydaci.

 

W akcji Masz Głos, Masz Wybór może wziąć udział każdy, komu zależy na tym, aby jak najwięcej osób wybrało świadomie. Na stronie www.maszglos.pl znajdują się krótkie instrukcje jak przeprowadzić działania profrekwencyjne.

Chętnym prześlemy plakaty i ulotki, które pomogą zachęcać do udziału w wyborach. Na naszej stronie można znaleźć poradniki dla kandydatów i wyborców oraz scenariusze gier i quizów, które można przeprowadzić podczas lokalnego święta, pikniku czy wydarzenia sportowego - informują organizatorzy akcji.

W wyborach samorządowych możemy kandydować jedynie do organów jednostek samorządu terytorialnego, gdzie stale zamieszkujemy. Miejscem stałego zamieszkania jest miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Każdy może mieć tylko jedno miejsce stałego zamieszkania.

Podobnie nie możemy kandydować do rady powiatu czy sejmiku województwa poza powiatem czy województwem, gdzie mieszkamy na stałe.
W wyborach na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta możemy kandydować poza miejscem stałego zamieszkania. Przykładowo, na burmistrza Jordanowa może kandydować osoba zamieszkująca stale w Lachowicach.

Kandydować na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) można tylko w jednej gminie. Możemy kandydować wyłącznie do jednego z organów samorządowych – rady gminy, rady powiatu albo sejmiku województwa. Możemy natomiast połączyć kandydowanie do jednego z tych organów z jednoczesnym kandydowaniem na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.

Po wyborze na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) mandat radnego automatycznie wygasa. Wyborca może udzielić poparcia nieograniczonej ilości list kandydatów. Nie może też wycofać raz udzielonego poparcia. Poparcie jest ważne, gdy zawiera własnoręczny czytelny podpis, a także numer PESEL i adres zamieszkania osoby udzielającej poparcia.

W ramach akcji „Masz głos, masz wybór" fundacja podjęła również próbę edukowania wyborców w sprawie kompetencji samorządów różnego szczebla. W tym celu wykorzystuje Internet i ulotki, by przekazać mieszkańcom, którzy mają podjąć świadomy wybór, czym zajmują się samorządy gminne, powiatowy i sejmik województwa.

 

wadowice24.pl

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaPowiatWybory za pasem, gdzie i jak można kandydować?