Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 16 kwiecień 2019 09:40

Druhowie w pałacu prezydenckim

Nasi strażacy z jednostki OSP Maków Podhalański Dolny wraz z delegacją z powiatu suskiego w osobie Pana Starosty Józefa Bałosa, Pana Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Krzysztofa Okrzesika oraz Filipa Kaczyńskiego, Radnego Województwa Małopolskiego, złożyli rewizytę w Warszawskim Pałacu Prezydenckim na zaproszenie Pierwszej Damy RP Pani Agaty Kornhauser-Duda.

Jak relacjonują druhowie zaproszeni do Warszawy było wynikiem wizyty pary prezydenckiej w ich remizie w Makowie Podhalańskim z okazji dnia kobiet. W jej trakcie udało się  im nawiązać współpracę z kancelarią prezydenta, poprzez zaprezentowanie swojej działalności ratowniczej i prospołecznej z ostatnich lat, która zrobiła wielkie wrażenie na parze prezydenckiej. Dostrzeżono ich wkład w rozwój społeczności lokalnej, tradycji, kultury, poziomu bezpieczeństwa, mimo bardzo ograniczonych środków. Te działania oraz troska pierwszej damy RP o rozwój młodzieży i zwrócenie uwagi na ogrom zaangażowania kobiet w instytucje OSP zaowocowały oficjalnym zaproszeniem do Pałacu Prezydenckiego. Całą wizytę opisał Portal Prezydent  na swoich łamach:

W poniedziałek Pierwsza Dama miała okazję obejrzeć pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz porozmawiać o najnowszych aktywnościach OSP Maków Dolny. Wszystko dzięki wizycie strażaków ochotników z Makowa Podhalańskiego, których Agata Kornhauser-Duda zaprosiła do Pałacu Prezydenckiego podczas niedawnych odwiedzin w ich jednostce.

W szeregach OSP Maków Dolny działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zrzeszająca chłopców i dziewczynki. Podczas wizyty w Pałacu Prezydenckim najmłodsi ochotnicy przedstawili pokaz ratowniczy odzwierciedlający sytuacje spotykane podczas strażackich interwencji przy wypadkach drogowych.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem Waszej wiedzy i umiejętności, ale też podziękowania i brawa, dla tych którzy Was szkolą - mówiła Pierwsza Dama.

Dzieci opowiedziały o ćwiczeniach, które przeszły w ostatni weekend, regularnym udziale w zbiórkach i mundurach, na które z dumą zapracowały. Z kolei one dowiedziały się jakie jest przeznaczenie sal reprezentacyjnych Pałacu Prezydenckiego, skąd pochodzą dzieła sztuki, które mogły podziwiać podczas zwiedzania oraz gdzie mieszka Para Prezydencka.

Ze strażakami Pierwsza Dama rozmawiała o standardach OSP i zmianach, jakie na przestrzeni lat przeszły jednostki ochotnicze, przeprowadzanych akcjach ratunkowych i wspomaganiu rozwoju społeczności lokalnej. W Makowie Podhalańskim powstała pierwsza tego typu organizacja w Polsce - Strażackie Koło Gospodyń. Prowadzi ono działalność społeczną oraz wychowawczą, angażuje mieszkańców we wspólne inicjatywy i pielęgnuje lokalne tradycje. Strażaczki ochotniczki oraz mieszkanki Makowa Podhalańskiego bardzo chętnie biorą udział w konkursach potraw regionalnych oraz popularyzują miejscowe obrzędy, a w Warszawie podzieliły się z Pierwszą Damą wielkanocnymi miejscowymi tradycjami oraz przepisami na świąteczne potrawy....

Pani Agata Korhauser- Duda w imieniu swoim i swojego małżonka Andrzeja Dudy Prezydenta RP, który w tym czasie uczestniczył w spotkaniu z żołnierzami PKW w Bośni, złożyła życzenia spokojnych, pogodnych Świąt Wielkanocnych poświęconych najbliższym oraz wzajemnej życzliwości oraz oświadczyła, że bardzo bliska jest jej działalność druhen i druhów w OSP, oraz że z chęcią jeżeli pozwoli na to tylko czas i obowiązki jej męża, z chęcią spotkają się z nimi po raz kolejny w ramach stałej współpracy.

Na podstawie: prezydent.pl

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatDruhowie w pałacu prezydenckim