Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 07 maj 2019 16:57

Trzy tematy. Puste kartki. Pięć godzin. Matura wczoraj i dziś..

Początek maja to i początek matur.  W tym roku do Egzaminu Dojrzałości z języka polskiego przystąpiło 296 tys. osób.  
 
Arkusz maturalny 2019 z polskiego na poziomie podstawowym składał się z dwóch części. Pierwsza część sprawdzała stopień rozumienia różnych warstw tekstu nieliterackiego, umiejętność przekształcania takiego tekstu, a także świadomość językową zdającego. W drugiej części arkusza egzaminacyjnego matury 2019 zamieszczono dwa tematy, z których zdający wybierali i realizowali jeden. 
 
W tym roku na maturze z polskiego pojawił się wiersz Anny Świrszczyńskiej "Samotność". Maturzyści mieli za zadnie zinterpretować utwór. "Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów" - brzmiała treść polecenia. Drugi temat na maturze 2019 był następujący: "Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury".  
 

Wielu z nas jednak pamięta taki czas, że trzy tematy i pięć godzin pisania stanowiło maturę z mowy ojczystej. Nie wszyscy pisali matematykę. Nie da się zaprzeczyć, że atmosfery maturalnego egzaminu długo się nie zapomina a inne już, na studiach , nie miały aż takiej rangi. 

Dla tegorocznych maturzystów może pocieszeniem będzie informacja, iż na przykład w roku 1990, niełatwym, pełnym zawirowań politycznych, uczniowie klas humanistycznych pisali egzamin z historii.

Były  trzy tematy: 

1. Polska racja stanu.

2. Historia tolerancji religijnej w Rzeczpospolitej Szlacheckiej.

3. Napoleon a sprawa polska.

 

 

JusTyna

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatTrzy tematy. Puste kartki. Pięć godzin. Matura wczoraj i dziś..