Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 23 maj 2019 07:43

„500 plus” na każde dziecko

„500 plus” na każde dziecko pixabay.com

Od 1 lipca rodzice otrzymają 500 złotych ma każde dziecko. Straci ważność dotychczasowe kryterium dochodowe. Prezydent mówi o… cudzie…

 

Do tej pory tzw. pomoc państwa dla rodzin, czyli popularne „500 plus”, przypadało tylko na drugie dziecko w rodzinie, o ile rodzice zarabiali więcej, niż 800 zł na każdego członka rodziny. Od 1 lipca to się zmieni. Jak poinformowały służby prasowe wojewody warmińsko-mazurskiego, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą prawo do wspomnianego świadczenia będą miały wszystkie dzieci do 18 roku życia.

— Dzieci to dobro narodowe; to sprawa państwa, by były wychowywane w bezpieczeństwie socjalnym - mówił prezydent po podpisaniu nowego prawa.

Podkreślił również, że "rodzina, wychowanie dzieci jest niezwykle ważnym elementem polityki państwowej".

— Dzieci to dobro narodowe, to nie tylko i wyłącznie prywatna sprawa rodziców, to także sprawa państwa, żeby były dzieci, żeby były przyszłe pokolenia i żeby te dzieci były wychowywane jak najlepiej, w bezpieczeństwie socjalnym i żeby nie żyły w biedzie — dodał Duda.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Jak podało ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, po rozszerzeniu programu „500 plus” będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych do 18 lat.

Co ważne, od 1 lipca przestanie obowiązywać wspomniane kryterium, którego nieprzekroczenie pozwalało na otrzymanie pomocy również na pierwsze dziecko.

— Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać od 1 lipca online, a od 1 sierpnia także w urzędzie lub pocztą — podają przedstawiciele resortu odpowiedzialnego za sprawy społeczne. — W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r.

Warto jednak pamiętać, że złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Nowe prawo wprowadza też wprowadza trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.

Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Według szacunków MRPiPS po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci.

Zdaniem Prezydenta Dudy program Rodzina 500 plus zrewolucjonizował życie polskiego społeczeństwa.

— Jeżeli spojrzymy na statystyki, choćby biedy, ubóstwa wśród dzieci, to nastąpiła rewolucyjna zmiana: ubóstwo zostało zredukowane o ponad 90 procent – zauważył. — Można powiedzieć, że w jakimś sensie stał się cud.

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiat„500 plus” na każde dziecko