Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 29 maj 2019 06:44

Maszty telefonii do kontroli!

Maszty telefonii do kontroli! pixabay.com

Być może niebawem dowiemy się czy maszty telefonii komórkowych rzeczywiście – jak twierdzą niektórzy – nie szkodzą osobom mieszkającym w ich okolicy. Rząd zapowiedział zmiany w prawie i przeprowadzenie rzetelnych kontroli.

Obawy mieszkańców, w okolicach których domów mają powstać, lub już istnieją maszty telefonii komórkowych, mogą być podstawne. Raport Najwyższej Izby Kontroli ujawnił, że nic nie wiemy o zagrożeniu, jakie może stanowić pole elektromagnetyczne. Jak wynika z najnowszego badania, maszty telefonii nie są odpowiednio kontrolowane.

— Organy Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie są przygotowane ani organizacyjnie, ani technicznie do kontroli pola elektromagnetycznego – mówił Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. - To dlatego, że ich kompetencje nakładają się, a przepisy nie określają jednoznacznie roli, jaką mają odgrywać w systemie ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym od urządzeń telefonii komórkowej. W kilku przypadkach inspektoraty ochrony środowiska oraz wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne nie miały nawet potwierdzonych kompetencji do wykonywania pomiarów PEM.

Niedługo po opublikowaniu raportu, Strona rządowa zgodziła się z ustaleniami kontroli i zadeklarowała realizację wniosków NIK po kontroli działań administracji w zakresie ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym z urządzeń telefonii komórkowej. System nadzoru i kontroli natężeń PEM zostanie poprawiony.

— Rząd przygląda się systemowi nadzoru nad dotrzymywaniem norm PEM i podobnie jak NIK dostrzega jego nieskuteczność - poinformowała podczas posiedzenia sejmowej komisji wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

— Cieszy mnie fakt, że Ministerstwo Cyfryzacji skorzystało z rekomendacji NIK— skomentował szef Izby. — Mam nadzieję, że nowelizacja ustawy zagwarantuje utrzymanie bezpiecznego poziomu promieniowania w otoczeniu stacji bazowych. A ponadto, że powstaną jednoznaczne i przejrzyste przepisy regulujące powstawanie i modernizacje takich miejsc. Przede wszystkim cieszy deklaracja, że badania będą prowadzone nie tylko w godzinach pracy inspekcji od godz. 8:00 do 16”00, ale wtedy kiedy jest największe wykorzystanie i największy ruch w sieci internetowej, czyli np. w godzinach wieczornych — dodał.

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że wyniki kontroli NIK pojawiły się w dobrym czasie, bowiem raport NIK był bardzo pomocny przy redagowaniu ostatecznego tekstu projektu „megaustawy”.

„Megaustawa” ma też wprowadzić system publicznej informacji o polu elektromagnetycznym, konieczny w związku z protestami mieszkańców okolic, w których planowane są instalacje urządzeń naziemnych dla sieci 4G i 5G.

Ogólnodostępny system ma ruszyć w sierpniu 2020 roku, aby każdy mógł sprawdzić poziom PEM w danej okolicy.

 

HomeWydarzeniaPowiatMaszty telefonii do kontroli!