Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 20 czerwiec 2019 11:41

Innowacyjny Tele-Anioł z szansą na nagrodę UE

Do tegorocznej edycji konkursu REGIO STARS, organizowanego przez Komisję Europejską zakwalifikowany został projekt MAŁOPOLSKI TELE-ANIOŁ.

O miano najbardziej innowacyjnych rozwiązań dofinansowanych z Funduszy Europejskich walczy łącznie 199 projektów z całej Europy w tym Małopolski Tele-Anioł W październiku 2019 roku w Brukseli odbędzie się uroczysta ceremonia REGIOSTARS, podczas której zostaną wręczone nagrody w pięciu kategoriach tematycznych oraz nagroda publiczności.

Nagroda publiczności przyznawana jest w wyniku głosowania, które potrwa do 9 lipca.

Kategoria 5 Temat roku 2019: Modernizacja służby zdrowia [Zagłosuj >> https://bit.ly/2WHZImO]:

Projekt: Małopolska Tele-Angel (Małopolski Tele-Anioł)

Głosy można oddawać poprzez klikniecie „LIKE” przy opisie projektu.

Inwestycje zostały podzielone na kategorie - można głosować w każdej z nich oddzielnie (bez limitu).

 

Małopolski Tele-Anioł to pionierskie w skali naszego kraju rozwiązanie i największy projekt otaczający teleopieką osoby starsze, samotne i niesamodzielne. Województwo Małopolskie realizuje go wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej. Całkowity koszt projektu to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

13 ratowników, dyżury 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, każdego dnia nawet 250 konsultacji telefonicznych, dotychczas już ponad 2500 osób starszych i niesamodzielnych objętych wsparciem, które noszą opaski życia – to tylko kilka liczb pokazujących skalę pracy Centrum Teleopieki w Suchej Beskidzkiej, czyli „w sercu” Tele-Anioła. 

 
- Ratownicy udzielają wskazówek przez telefon. Z reguły takie wsparcie wystarcza, bowiem średnio na ok. 100 telefonów dziennie, w jednej sytuacji wzywamy karetkę pogotowia do osoby potrzebującej. Ale niejednokrotnie wspieramy też w innym zakresie. Umawiamy wizyty lekarzy rodzinnych lub nocnej czy świątecznej opieki lekarskiej. To pokazuje, że nasi podopieczni nam ufają, dla wielu z nich jesteśmy kimś, kto zastępuje bliską osobę – opowiada o codziennej pracy w Centrum Piotr Bodzek, prezes Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej.

- Oprócz teleopieki Tele-Anioł oferuje też usługi opiekuńcze świadczone w domach podopiecznych zarówno przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej. Tą formą wsparcia może zostać objętych ponad 3200 osób. Będą mogły one liczyć np. na pomoc w codziennych zabiegach higienicznych czy wsparcie przy wykonywaniu obowiązków. Za tą część projektu odpowiada Caritas Diecezji Kieleckiej. Warto dodać, że w ramach projektu Tele-Anioł przewidziano również serię szkoleń. Specjalistyczne kursy przejdzie 160 opiekunów osób niesamodzielnych i ponad 1,6 tys. sąsiadów z całej Małopolski – dodaje Mariusz Adaszek, sekretarz Stowarzyszenia Europejski Instytut Regionalnego w Suchej Beskidzkiej.

 

Jak trafić pod skrzydła Tele-Anioła?

 

Rekrutacja do projektu Tele-Anioł trwa cały czas - nabór do I tury projektu potrwa do końca października br. lub do wyczerpania miejsc. Przypomnijmy – w I naborze do projektu zostanie zakwalifikowanych 5 tys. osób niesamodzielnych, z których dodatkowo usługami opiekuńczymi w miejscu zamieszkania zostanie objętych 1 608. Drugi nabór – na taką samą liczbę osób – jest planowany od 1 sierpnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.

Kandydaci, którzy chcą być objęci opieką Tele-Anioła, muszą mieszkać na terenie województwa małopolskiego oraz być osobami niesamodzielnymi, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia, w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego. Spełnienie tych dwóch kryteriów już pozwala im wziąć udział w projekcie.

Osoby, które spełniają kryteria dodatkowe, tj.:

- osoby z niepełnosprawnościami i osoby niesamodzielne, których dochód nie przekracza 951 zł na osobę samotnie gospodarującą oraz 771 zł na osobę w rodzinie;

- osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym;

- osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;

- osoby z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, w tym osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi;

- osoby lub rodziny korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa;

- osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w związku z rewitalizacją obszarów zdegradowanych;

- otrzymają dodatkowe punkty w procesie rekrutacji (szczegółowe informacje w Regulaminie).

 

Gdzie złożyć wniosek?

 

Formularze zgłoszeniowe można składać:

1. Osobiście w jednym z miejsc:

Dziennik Podawczy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków (pierwsze wejście od strony ul. Wrocławskiej, parter),

Dziennik Podawczy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków (parter),

Sekretariat Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ul. Radziwiłłowska 1, 31-026 Kraków (parter),

w innych lokalizacjach urzędu marszałkowskiego,

w biurach projektu z możliwością uzyskania pomocy przy wypełnieniu wniosku po wcześniejszym umówieniu spotkania:

- biuro projektu Lidera – ul. Lubelska 23, 30-003 Kraków, tel. 12 61-60-611 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- biuro projektu Caritas Diecezji Kieleckiej - Zespół Placówek Caritas w Proszowicach ul. Kolejowa 4, 32-100 Proszowice, pok. nr 1, I piętro, tel. 883 316 158

- biuro projektu Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego ul. Adama Mickiewicza 175, 34-200 Sucha Beskidzka, pok. nr 5 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

2. Za pośrednictwem poczty tradycyjnej (decyduje data wpływu) na adres: Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków z dopiskiem „Rekrutacja - Małopolski Tele-Anioł".

 

3. Elektronicznie: dla osób, które posiadają kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP na adres skrytki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.malopolska.pl/teleaniol

 

HomeWydarzeniaPowiatInnowacyjny Tele-Anioł z szansą na nagrodę UE