Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 27 czerwiec 2019 07:26

Policjanci z Suchej i ich czworonożni partnerzy w małopolskiej czołówce

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie zakończyły się małopolskie eliminacje do XIX Kynologicznych Mistrzostw Policji przewodników psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz przewodników psów do wyszukiwania zapachów narkotyków.

Zawody odbywały się w dniach 25-26 czerwca br. Udział w nich wzięło 21 najlepszych w województwie przewodników z psami (11 psów do wyszukiwania zapachów narkotyków i 10 do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych).

Przewodnicy wraz ze swoimi czteronożnymi podopiecznymi podzieleni zostali na konkurencje w dwóch kategoriach – pierwszego dnia psy służbowe szukały zapachu materiałów wybuchowych bądź narkotyków w wyznaczonych przez jury miejscach (środki komunikacji masowej, samochody osobowe, bagaże, pomieszczenia).

Drugiego dnia psy konkurowały w tzw. posłuszeństwie ogólnym. Jury oceniało skuteczność wydawanych przez przewodników komend w trakcie marszu oraz biegu. Na koniec czworonogi sprawdziły się na torze przeszkód. Psy przeskakiwały przez drewnianą ściankę, pokonywały kładkę, tunel oraz wąskie schody wieży.

 

W kategorii przewodników psów wyszkolonych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych zwyciężyli:

I miejsce asp. szt. Juliusz Ozdoba z psem „KLIF” z Wydz. Konw. KWP w Krakowie

II miejsce asp. szt. Tomasz Kapcia z psem „GENA” z KMP w Krakowie

III miejsce mł. asp. Paweł Zwijacz z psem „LEMON” z KPP w Zakopanem

 

W kategorii przewodników psów wyszkolonych do wyszukiwania zapachów z narkotyków zwyciężyli:

I miejsce asp. szt. Mirosław Smoleń z psem „MIR” z KPP w Nowym Targu

II miejsce asp. szt. Bartłomiej Łękawa z psem „ETER” z KPP w Suchej Beskidzkiej

III miejsce mł. asp. Krystian Stoszko z psem „JAGNA” z KMP w Krakowie

 

Sportowej rywalizacji pogratulował przewodnikom Zastępca Komendanta Wojewódzkiego młodszy inspektor Piotr Morajko, który wręczył zwycięzcom puchary oraz nagrody pieniężne. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. 

Garnizon małopolski na XIX Kynologicznych Mistrzostwach Policji, który odbędzie się w dniach 03-06 września 2019 r. w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, będzie reprezentowany przez asp. szt. Juliusza Ozdobę i asp. szt. Mirosława Smolenia.

Należy wspomnieć, że w roku ubiegłym nasza drużyna, w składzie asp. szt. Wiesław Zagórski z KMP w Krakowie i asp. szt. Bartłomiej Łękawa z KPP w Suchej Beskidzkiej, zajęła drużynowo 2 miejsce w zawodach ogólnopolskich, a 2 lata temu przewodnik z psem do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych asp. szt. Juliusz Ozdoba w Wydz. Konwojowego KWP w Krakowie indywidualnie również uplasował się na drugiej pozycji.

W 2018 roku funkcjonariusze z psami do działań prewencyjnych brali udział w 5432 służbach patrolowych wraz z zabezpieczeniach imprez masowych. Dodatkowo nie bez znaczenia pozostaje wkład przewodników pracujących z psami specjalistycznymi do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i wyszukiwania zapachów narkotyków. Realizując zadania w 2018 r. przeprowadzili 1289 sprawdzeń i przeszukań współpracując z takimi służbami jak SOP, ABW, CBŚ, Strażą Graniczną, Żandarmerią Wojskową czy też Urzędem Celnym, w zwalczaniu przestępstw i terroryzmu.

źródło: KWP Kraków

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatPolicjanci z Suchej i ich czworonożni partnerzy w małopolskiej czołówce