Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 17 październik 2014 16:26

IX edycja rajdu historycznego Szlakami Żołnierzy Wyklętych.

Uczniowie z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej w składzie : : Małgorzata Ciuś, Anna Urbańczyk, Izabela Biela, Maria Pasierb, Jakub Chowaniak, Adam Kaczmarczyk, Dariusz Zemlik i Robert Stanaszek wraz z opiekunem Anną Żaczek, wzięli udział w IX edycji rajdu historycznego Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła", „Ognia" pod hasłem  „Z wiarą w zwycięstwo”.

 

Głównymi organizatorami tegorocznego rajdu byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej

W czasie trwania rajdu uczestnicy poznali dzieje antykomunistycznego podziemia zbrojnego z lat 1945–1949, w największym stopniu operującej na terenie Beskidu Wyspowego i Gorców 3. kompanii ZP „Błyskawica", która po śmierci mjr. Józefa Kurasia „Ognia" dała początek oddziałowi „Wiarusy". Nie zabrakło jednak odniesień do wydarzeń i walki w okresie tzw. pierwszej konspiracji.

Po dotarciu grup do Skomielnej i po oficjalnym rozpoczęciu rajdu zarejestrowano patrole. Po przekazaniu im map, obowiązujących aż do zapowiedzianej zmiany hasła, odzewu oraz kodu, jak również po omówieniu trasy, patrole rozpoczęły zmagania na terenie Beskidu Wyspowego.

Patrol  „Witosa” przyjął nazwę – „Laluś”, na cześć ostatniego partyzanta Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka.

 

W pierwszy dzień patrole miały do pokonania trasę ze Skomielnej przez Luboń Mały, Surówki, Luboń Wielki, Rabkę Zaryte do Rabki Zdrój gdzie mieściła się partyzancka baza.

W drugi dzień trasa przebiegała z Rabki- Zdrój przez Maciejową, Stare Wierchy, Przełęcz Pośrednie, Słone.

W czasie wędrówki  młodzież poznała także historię życia majora Józefa Kurasia oraz innych żołnierzy wyklętych. Mogli się poczuć jak partyzanci, ponieważ ten rajd rozpoczęli właśnie od stycznia 1945 roku. W ciągu tych dwóch dni byli obserwatorami tamtych wydarzeń, które miały miejsce właśnie w tym rejonie do roku 1949. Poznali historię tych osób z podziemia niepodległościowego, które były skupione w 3 Kompanii Zgrupowania Partyzanckiego ,,Błyskawica” dowodzonego przez mjr Józefa Kurasia ,,Ognia”.

Podczas dwóch dni trwania rajdu patrole mogły zdobyć punkty za zachowanie zasad konspiracji, prezentację musztry, meldunek z zachowaniem reguł wojskowych, sporządzenie zaszyfrowanego meldunku o sytuacji w terenie, raport dzienny (z pierwszego dnia), a także za wiedzę i umiejętności dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Najwięcej punktów uczestnicy mogli uzyskać za zadania z wiedzy i geografii historycznej, a także za zidentyfikowanie postaci historycznych. To ostatnie z wymienionych zadań polegało na identyfikacji postaci na podstawie zdjęć. Wybrano w tym celu osoby spośród najbardziej znanych, związanych z Polskim Państwem Podziemnym, reprezentujących władze RP na emigracji, działających w konspiracji.

W rywalizacji I miejsce zajął patrol „Laluś" (młodzież z ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej), II – „Łupaszko" (harcerze z 6 LDSH), a III miejsce – patrol „Ogień" (z ZSPiG w Waksmundzie).

Oficjalne zakończenie rajdu z ogłoszeniem wyników dwudniowej rywalizacji jego uczestników odbyło się w bazie rajdu. Tę część swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście – Zbigniew Kuraś i Andrzej Kołakowski.                                                                                            

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatIX edycja rajdu historycznego Szlakami Żołnierzy Wyklętych.