Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

sobota, 06 lipiec 2019 15:00

Walczą z seksualizacją dzieci

Standardy edukacji seksualnej w Europie zostały opracowane już w 2012 roku, ale dopiero w ostatnim czasie zaczęły wzbudzać gorące emocje w Polsce – także na terenie powiatu suskiego. Zalecenia ujęte w tym dokumencie mają bowiem zostać wprowadzone do warszawskich szkół, przenikają też powoli do placówek edukacyjnych w innych częściach kraju. Wielu rodziców bardzo się tego obawia.

Opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) standardy edukacji seksualnej w Europie wzbudzają kontrowersje, ponieważ zalecają seksualne uświadamianie już najmłodszych dzieci. Sugerują na przykład, by szkrabom poniżej czwartego roku życia przekazywać informacje na temat radości i przyjemność z dotykania własnego ciała oraz masturbacji. Nieco starszym malcom (od 4 do 6 lat) proponują mówić o znaczeniu i wyrażaniu seksualności czy odczuwaniu podniecenia. Zakładają, że już przed dziewiątym rokiem życia dzieci powinny poznać różne metody antykoncepcji, a zanim skończą 12 lat, mają wiedzieć, jak skutecznie używać prezerwatyw i komunikować odczucia seksualne. Ale standardy wskazują również, jak uczyć najmłodszych, że nie muszą godzić się na dotykanie i przytulanie, jeśli tego nie chcą. Jak im przekazać, iż powinni wyznaczyć pewne granice oraz bronić się, gdy ktoś je narusza.

Burza wokół tego dokumentu wybuchła, gdy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił podpisanie deklaracji LGBT+, zakładającej między innymi wprowadzenie do stołecznych placówek oświatowych edukacji realizowanej zgodnie z zaleceniami WHO. Jego decyzję ostro skrytykowała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, która bez ogródek nazwała ją propagowaniem pedofilii.

W odpowiedzi na działania prezydenta Warszawy, z inicjatywy Fundacji Pro-prawo do życia,  powstała też obywatelska inicjatywa ustawodawcza „Stop Pedofilii”. Opracowała ona projekt nowelizacji Kodeksu karnego, polegający na rozszerzeniu art. 200 b tej ustawy. Jego treść brzmi obecnie: „Kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Autorzy proponowanych zmian chcą, aby pojawiły się w nim trzy dodatkowe paragrafy. Zgodnie z nimi, karze podlegać miałyby również osoby, które publicznie propagują lub pochwalają podejmowanie przez małoletniego obcowania płciowego. Szczególnie surowej, jeśli rozgłaszają te treści za pomocą środków masowego przekazu lub w związku z wykonywaniem zawodu czy działalności związanych z wychowaniem, edukacją albo leczeniem dzieci i młodzieży, opieką nad nimi, a także działając na terenie szkoły czy innej placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczej. Pełna treść sugerowanych zmian dostępna jest na stronie: stoppedofilii.pl .

W całej Polsce trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego, również w powiecie suskim. Na naszym terenie prowadzi ją zawojskie stowarzyszenie Patriotyczne Beskidy. – Dzięki temu, że księża z Makowa zapowiadali naszą akcję w czasie ogłoszeń parafialnych, zebraliśmy w tym mieście ponad 300 podpisów. W niedzielę, 7 lipca, po każdej mszy świętej będziemy je zbierać również przed kościołem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej, jednak tamtejszy proboszcz nie zdecydował się tego nagłośnić – mówi przedstawiciel stowarzyszenia Tomasz Adamik. Jak dodaje, aby wyrazić swoje poparcie dla sprawy, nie wystarczy tylko podpisać się na liście, trzeba też podać nr PESEL.

Edyta Łepkowska

 

HomeWydarzeniaPowiatWalczą z seksualizacją dzieci