Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 10 lipiec 2019 07:47

Małopolanie interweniują w trosce o środowisko

Napisane przez

194 zgłoszenia i 98 przeprowadzonych kontroli – to dotychczasowe efekty funkcjonowania formularza Ekointerwencji. W ciągu 15 tygodni od uruchomienia systemu mieszkańcy regionu poinformowali o przypadkach łamania przepisów środowiskowych w 48 małopolskich gminach.

Przekazywane przez mieszkańców Małopolski zgłoszenia dotyczyły: spalania odpadów (138), eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową (52) oraz sprzedaży węgla złej jakości (4).

W ostatnich tygodniach mieszkańcy województwa najczęściej informowali o kolejnych przypadkach spalania śmieci w piecach i kominkach. Według relacji przesłanych za pośrednictwem formularza ekointerwencji, w niektórych małopolskich domach w roli opału wciąż wykorzystywane są m.in. odpady chemiczne czy plastik.

Palenie odpadów szkodzi nie tylko tym, którzy w ten sposób pozbywają się śmieci. Każdego roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umierają tysiące Polaków. Jeżeli chcemy to zmienić, musimy zrozumieć, że śmieci to nie opał – a przysłowiowe puszczanie ich z dymem to narażanie zdrowia naszych najbliższych - mówi wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Do tej pory zweryfikowano łącznie 98 zgłoszeń. W większości przypadków kontrola nie wykazała naruszeń przepisów środowiskowych (53), szesnaście razy udzielono pouczenia, nałożono jeden mandat karny, a jedna sprawa została skierowana do sądu. Sześć zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, siedem zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a kolejne cztery trafiły do odpowiednich gmin. W pięciu gminach przeprowadzono kontrole, ale informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W trzech przypadkach urzędnicy nie skontrolowali paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję. Dwukrotnie nie podjęto interwencji w związku z błędnym adresem podanym w zgłoszeniu.

Przypomnijmy, że formularz Ekointerwencji został uruchomiony 26 marca. Za jego pośrednictwem mieszkańcy Małopolski mogą zgłaszać – również anonimowo – wszelkie przypadki łamania przepisów środowiskowych. Każde zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie Urząd Marszałkowski prosi o informację zwrotną na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

źródło: Biuro Prasowe UMWM

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatMałopolanie interweniują w trosce o środowisko