Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
piątek, 27 wrzesień 2019 20:22

Szczepienie rudzielców

28 września rozpoczyna się w województwie małopolskim jesienne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Potrwa ono do 5 października. W tym czasie należy nie wypuszczać bez opieki domowych pupilów. Psy trzeba prowadzić na smyczy i w kagańcu, zaś kotów (jeśli to tylko możliwe) najlepiej w ogóle nie wypuszczać z domu.

  

Akcja odbywa się poprzez rozrzucanie z samolotów lub ręcznie przynęt, które kryją w swoim wnętrzu plastikowe kapsułki ze szczepionką. Przynęta ma szarozielony kolor i atrakcyjny dla lisów aromat… zepsutej ryby. Nie należy jej brać do ręki, bowiem pozostawiony na niej ludzki zapach sprawi, że rudzielce będą ją omijać. Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, jednakże jej zawartość może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jeśli komuś zdarzy się rozłamać kapsułkę, powinien niezwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce lub inne części ciała, które miały kontakt ze szczepionką. Trzeba też natychmiast skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. Jeśli przynętę zje pies czy kot, należy zwierzaka jak najszybciej zabrać do weterynarza.

asdasdasdasdas