Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 21 październik 2019 20:59

Bezpośrednie pociągi jeszcze nieprędko

Napisane przez
Bezpośrednie pociągi jeszcze nieprędko Foto: Edyta Łepkowska

Brak dogodnych połączeń kolejowych z Żywca do Krakowa to spory problem dla mieszkańców niektórych miejscowości powiatu suskiego. Wielu z nich chętnie jeździłoby pociągami na tej trasie, gdyby nie konieczność przesiadek w Suchej Beskidzkiej.

O uruchomienie takich bezpośrednich połączeń walczy między innymi radna Sejmiku Województwa Śląskiego Agnieszka Biegun. W interpelacji skierowanej niedawno do marszałka Jakuba Chełstowskiego wnioskowała o podjęcie działań, które zaowocowałyby pojawieniem się w nowym rozkładzie jazdy kursów na trasie Żywiec – Kraków Główny przynajmniej w weekendy, tak aby korzystać z nich mogli studenci. Obecnie jest tylko jeden pociąg, którym można dojechać bezpośrednio ze stolicy Małopolski do Stryszawy, Lachowic, Kurowa czy Huciska. Ale jeździ on z Krakowa Płaszowa (a nie z dworca głównego), w dodatku wyłącznie w piątkowe popołudnie i tylko w jedną stronę. A zatem, kto z jednej z wymienionych miejscowości w powiecie suskim chce dostać się koleją w pobliże krakowskiej starówki, musi się przesiąść w Suchej Beskidzkiej i dodatkowo w Płaszowie!

- Z rozmów z mieszkańcami wynika, że połączenia z przesiadkami skutecznie zniechęcają studentów i innych pasażerów do skorzystania z oferty kolejowej – twierdzi radna. Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski wyjaśnia, iż wprowadzenie bezpośrednich kursów z Żywca do Krakowa Głównego i z powrotem jest na razie niemożliwe. Jak tłumaczy, przyczyną tego stanu rzeczy jest brak przepustowości na trasie. – Ograniczone są też możliwości przyjmowania pociągów na stację Kraków Główny z powodu prac wykonywanych na zlecenie zarządcy infrastruktury kolejowej. Jednak docelowo, zgodnie z wolą obydwu organizatorów komunikacji na tej trasie (marszałków województw śląskiego i małopolskiego), po zakończeniu prac infrastrukturalnych proponowane połączenia „studenckie” będą kursować w relacji bezpośredniej Żywiec – Kraków – informuje.

Jak dodaje, pociąg Pilsko, który obecnie kursuje w piątki z Płaszowa do Żywca, w nowym rozkładzie jazdy (od 15 grudnia 2019 roku) ma jeździć z Krakowa Głównego, ale - żeby nie było tak różowo - w niektórych terminach jego trasa zostanie zacznie skrócona. Będzie wyjeżdżał nie ze stolicy Małopolski, lecz z Suchej Beskidzkiej… A to z powodu robót na linii kolejowej.

 

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatBezpośrednie pociągi jeszcze nieprędko