Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 28 październik 2019 07:03

Miliony na babiogórskie ścieżki

Miliony na babiogórskie ścieżki pixabay.com

Są takie miejsca, do których chcielibyśmy wracać tak często jak to tylko możliwe. Pozwalają nam oderwać się od codziennych obowiązków, zachwycają pięknem otaczającej przyrody i wywołują w nas bardzo pozytywne uczucia. Do grona tych miejsc z pewnością można również zaliczyć babiogórskie zakątki, do których już niedługo będzie można dotrzeć zupełnie nowymi ścieżkami.

Niezwykłe miejsca, otoczone malowniczymi krajobrazami i wypełnione piękną przyrodą wymagają naszej szczególnej troski. Wszystko po to, aby każde kolejne odwiedziny na danym terenie mogły wiązać się z równie niezapomnianymi przeżyciami jak poprzednim razem. Nic zatem dziwnego, że u stóp tajemniczej, ale i również niezmiernie intrygującej Babiej Góry trwają prace na rzecz projektu „Babiogórskie Ścieżki”, dzięki któremu możliwe będzie jeszcze lepsze poznawanie tego terenu, ale i dbanie o jego najważniejsze walory.

Projekt sposobem na ochronę środowiska

Ministerstwo Środowiska doceniło starania przedstawicieli gminy Zawoja, którzy postanowili starać się dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 po to, aby chronić unikatowe walory Babiogórskiego Parku Narodowego. Dofinansowanie w tym projekcie to blisko 2,2 mln złotych.

Rekreacja…

Dzięki tym środkom możliwe będzie takie zagospodarowanie miejsca, które pozwoli na ochronę przyrody, ale i będzie odpowiednie dla miłośników babiogórskiego piękna, którzy przybywają do Zawoi. Dofinansowanie pozwoli przede wszystkim na utworzenie kompleksu rekreacyjno-edukacyjnego Strefa Aktywnego Wypoczynku. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że zarówno mieszkańcy okolicznych miejscowości jak i turyści będą mogli spędzać swój wolny czas m.in. na zupełnie nowym placu zabaw. W ramach projektu „Babiogórskie Ścieżki” wyremontowana będzie również wiata połączona z niewielką sceną, którą znaleźć można w Zawoi Czatoży.

Fanom pięknych widoków z pewnością spodoba się również pomysł antresoli z punktem obserwacyjnym, z którego roztaczać się będzie widok na Królową Beskidów, a więc Babią Górę. W dokładnych obserwacjach terenu pomoże również specjalna lornetka, którą zastaną tam turyści.

…i edukacja

Ten pomysł ma również wydźwięk edukacyjny. Jego inicjatorzy pomyśleli bowiem o tym, aby poza założeniem ścieżki łączącej Małe Widełki z Czatożą i zapewnieniem całościowej infrastruktury pozwalającej na bezpieczne korzystanie, wydzielić także fragment lasu wyłącznie do celów edukacyjnych. Dzięki temu najmłodsi, ale i ciekawi babiogórskiej przyrody dorośli będą mogli lepiej poznać moc procesów zachodzących w środowisku. Wszystko to za sprawą infrastruktury edukacyjnej, która przybliży nas do świata roślin, zwierząt oraz babiogórskich wzniesień.

Dotychczasowe widoki z pewnością nadal będą zachwycać turystów. Już niedługo będą oni mogli jednak dodatkowo zagłębić się w magię otaczającej ich przyrody i dać się wciągnąć do świata niezwykłej przyrody, która wzajemnie przenika się na zboczach i u stóp Babiej Góry.

źródło: UG Zawoja

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatMiliony na babiogórskie ścieżki