Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 06 listopad 2019 20:20

Sucha na początku stawki, Stryszawa na końcu

Zamek w Suchej Beskidzkiej. Zamek w Suchej Beskidzkiej. Foto: UM Sucha Beskidzka

Stolica powiatu suskiego rozwija się zdecydowanie lepiej od innych gmin znajdujących się na jego terenie. Takie wnioski nasuwają się po prześledzeniu Rankingu Gmin Małopolski 2019.

  

To inicjatywa, którą co roku Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji realizuje wspólnie z Urzędem Statystycznym w Krakowie. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie tych gmin, które wyróżniają się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. - Mamy nadzieję, że przeprowadzane analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu. W ramach rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa małopolskiego, z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny – informuje Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji.

Poziom rozwoju gmin jest mierzony na podstawie 11 kryteriów wskazujących między innymi dochody i wydatki budżetowe, zadłużenie, poziom pozyskania środków ze źródeł zewnętrznych, liczbę podmiotów gospodarki narodowej, saldo migracji ludności, odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. W tegorocznym zestawieniu najlepszy wynik ze wszystkich gmin powiatu suskiego uzyskała Sucha Beskidzka, która wywalczyła 6. miejsce w skali całego województwa małopolskiego. Żadna z pozostałych nie może mierzyć się z tym osiągnięciem. Miasto Jordanów zajęło dopiero 46. lokatę, a na 48. pozycji uplasowała się gmina Zembrzyce. Gmina Maków Podhalański zdobyła 52. miejsce. Po piętach depcze jej gmina wiejska Jordanów z 53. lokatą. Bystra-Sidzina znalazła się na 71. miejscu, Budzów na 88., Zawoja na 109., a Stryszawa na 119. 

Budzów, choć w ogólnym rankingu nie wypadł rewelacyjnie, to w jednym kryterium zajął pierwsze miejsce w Małopolsce, ex aequo z Grybowem. Tylko te dwie gminy okazały się nie mieć żadnych, najmniejszych nawet długów. Ich wskaźnik zadłużenia za lata 2016-2018 wyniósł 0 %!

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatSucha na początku stawki, Stryszawa na końcu