Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 08 listopad 2019 14:49

Jak powiat suski uczci 11 listopada?

Napisane przez
Przegląd Pieśni Patriotycznej jest stałym elementem obchodów Święta Niepodległości w Makowie. Przegląd Pieśni Patriotycznej jest stałym elementem obchodów Święta Niepodległości w Makowie. Foto: Edyta Łepkowska

Już niebawem cały kraj hucznie obchodzić będzie Narodowe Święto Niepodległości. W wielu miejscowościach uroczystości są bardzo rozbudowane i rozciągnięte nawet na kilka dni. Tak jest również w jednym z miast na terenie powiatu suskiego, w którym świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczyna się już dzisiaj (8 listopada). 

 

W samej Suchej Beskidzkiej obchody Narodowego Święta Niepodległości będą stosunkowo skromne. 11 listopada o 10.30 otworzy je złożenie kwiatów na kwaterze Wojska Polskiego w suskiej nekropolii. O 11.00 planowana jest msza św. za Ojczyznę, przed którą wszyscy zebrani otrzymają chorągiewki i kotyliony ufundowane przez burmistrz miasta. Będą one rozdawane na dziedzińcu kościelnym przy głównej bramie. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerują przed budynek Biblioteki Suskiej, gdzie znajduje się tablica poświęcona pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego. Finałem obchodów ma być koncert laureatów XII Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska, moja Ojczyzna” w Sali Rycerskiej suskiego zamku, który rozpocznie się o godz. 17.00.  

Podobnie będzie w Jordanowie, gdzie obchody rozpoczną się o 9.40 zbiórką pocztów sztandarowych i mieszkańców przed ratuszem. Stamtąd zebrani przejdą do kościoła parafialnego na mszę w intencji Ojczyzny. O 11.15, na Rynku przed Dębem Wolności ma się odbyć uroczysty apel, w czasie którego odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający żołnierzy Wojska Polskiego, walczących w kampanii wrześniowej 1939 r. Następnie wszyscy chętni będą się mogli udać do sali widowiskowej w Domu Strażaka na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem Bel Canto, grupą wokalną działającą przy Miejskim Ośrodku Kultury oraz Związkiem Podhalan. 

W Makowie Podhalańskim uroczystości ruszają już dzisiaj (8 listopada) o 16.00, w sali widowiskowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Makowie Podhalańskim. Odbędzie się tam Przegląd Pieśni Patriotycznej, a ponadto pokaz tańca narodowego oraz wręczenie stypendiów naukowych, sportowych i artystycznych dla najlepszych uczniów z całej gminy. Następny dzień obchodów poświęcony został Makowskiemu Turniejowi Wolności. 9 listopada o 13.30 na boisku Orlik rozpocznie się konkurs umiejętności piłkarskich Turbokozak, a o 15.00 turniej badmintona w hali sportowej przy Zespole Szkół. 11 listopada o 9.30 obchody tradycyjnie zapoczątkuje msza za Ojczyznę w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin. Po niej zebrani przemaszerują w miejsca pamięci narodowej, by złożyć w nich wiązanki kwiatów. 

Narodowe Święto Niepodległości będzie też obchodzone w gminach wiejskich. W Budzowie 10 listopada mieszkańcy spotkają się o 12.00 w kościele parafialnym, by posłuchać pieśni patriotycznych na ludową nutę, w wykonaniu zespołu Góralska Hora. Następnego dnia przyjdą do tej samej świątyni na uroczystą mszę świętą, po której obejrzą program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Bieńkówce i członków zespołu regionalnego Budzowskie Kliszczaki. O 11.20 przemaszerują przed pomnik upamiętniający poległych za Ojczyznę w latach 1914-1920. 

W gminie Jordanów mieszkańcy będą świętować w Osielcu. 11 listopada o 8.30 zbiorą się w tej miejscowości przed remizą OSP, skąd przejdą do kościoła na nabożeństwo. Po mszy pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu złożone zostaną kwiaty, a następnie odbędzie się wręczenie nagród w gminnym konkursie plastycznym na plakat pod hasłem „11 listopada – Święto Niepodległości”. 

Podobnie uczci rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości kolejna gmina wiejska – Stryszawa. Uroczystości rozpoczną się 11 listopada o 10.00 mszą w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Stryszawie Dolnej. Po nabożeństwie zebrani przejdą przed Pomnik Wdzięczności w Kukowie, pod którym zostaną złożone kwiaty. Obchody uświetni występ Gminnej Orkiestry Dętej w Stryszawie. 

Uroczystości w gminie Zawoja również będą jednodniowe. 11 listopada o 10.40 otworzy je Apel Niepodległości przy pomniku obok kościoła w Zawoi Centrum. Po jego zakończeniu uczestnicy obchodów przejdą do świątyni, gdzie odprawione zostanie nabożeństwo. Natomiast o 12.00 w Babiogórskim Centrum Kultury planowane jest wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. 

Bardzo ciekawą inicjatywą jest V Charytatywny Bieg Niepodległości, organizowany przez Stowarzyszenie Mocni Pomocni, który odbędzie się 10 listopada w Zembrzycach. Kto chciałby wziąć w nim udział, może jeszcze się zgłosić. Zapisy będą przyjmowane w dniu biegu od godz. 8.00 do wyczerpania miejsc na liście startowej. Całkowity dochód z akcji zostanie przeznczony na operację Leny Trybały ze Skawicy, o której pisaliśmy 3 lipca w artykule „Przytulić własne dziecko do piersi…”. Więcej informacji na temat biegu dostępnych jest na stronie: https://www.facebook.com/mocnipomocni/ .

 

 

 

asdasdasdasdas
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaPowiatJak powiat suski uczci 11 listopada?