Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 16 grudzień 2019 12:00

Rysa na szkle to nie problem — jak naprawić usterkę samodzielnie?

Napisał

Stolarka okienna to niezwykle delikatna materia. Podczas montażu, użytkowania, lub wskutek niewłaściwej pielęgnacji okien mogą powstać nieestetyczne rysy na szybie. Jeśli rysy powstały wskutek montażu, można reklamować towar i często reklamacja zostaje uwzględniona. Jeśli jednak zarysowania odkryliśmy po czasie, lub powstały z naszej winy, wtedy pozostaje znaleźć sposób na ich szybkie usunięcie. Usuwanie rys z szyb niekoniecznie wymaga wezwania fachowca, można poradzić sobie z nimi samodzielnie w domowym zaciszu. Trzeba tylko wiedzieć — jak zrobić to skutecznie i nie pogorszyć sytuacji.

Usuwanie rys z szyb — domowe sposoby

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, o okna należy właściwie dbać. Drobne rysy mogą powstać podczas tarcia zbyt szorstką szmatką, lub po zastosowaniu niewłaściwego środka do pielęgnacji. Najlepsze są środki przeznaczone do czyszczenia okien od uznanych producentów, które są delikatne, ale zarazem skuteczne w działaniu. Jeśli jednak zdarzyła nam się rysa na szybie, wystarczy odrobina cierpliwości i wolnego czasu, aby podjąć się samodzielnego usunięcia defektu. Efekt nie będzie może spektakularny przy dużych głębokich rysach, ale przy drobnych ryskach bardzo często zadowalający.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest dobra na wszystko — na plamę na kanapie, na nieprzyjemne zapachy i na ból żołądka. Powiadają, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Warto jednak spróbować naprawić szybę tym uniwersalnym środkiem, ponieważ efekt może być naprawdę dobry. Aby sporządzić preparat, należy rozpuścić sodę z wodą w proporcjach 1:2 tak, aby powstała lekka pasta. Tak przygotowany środek wcieramy delikatną szmatką z mikrofibry lub wacikiem miejscowo w zarysowanie. Następnie szybę opłukujemy wodą i wycieramy do sucha.

Pasta do zębów

To już kultowy sposób na zarysowania stosowany przez naszych ojców do polerowania reflektorów w samochodzie lub porysowanej karoserii. Pasta działa wygładzająco nie tylko na tworzywo, ale również na szkło, dlatego również porysowana szyba zyska nowy wygląd. Jak wypolerować szkło za pomocą pasty do zębów? Sposób aplikacji jest niezwykle prosty. Klasyczną białą pastę do zębów (bez drobinek) wcieramy kolistymi ruchami w miejsce zarysowania za pomocą miękkiej wilgotnej szmatki. Czynność tą przeprowadzamy przez czas około 10-15 minut. Po tym czasie wycieramy szybę wilgotną miękką szmatką do sucha. Czynność tą powtarzamy do skutku.

Delikatne produkty do czyszczenia mebli z woskiem

W przypadku produktów do mebli należy zachować dużą ostrożność. Powinno się dokładnie sprawdzić, czy nie mają w składzie kwasów. Jeśli uda nam się nabyć produkt w formie płynu lub pianki z możliwie najłagodniejszym składem i zawartością wosku, możemy spróbować zniwelować delikatne rysy na szybie. Nakładamy odrobinę środka na miękką szmatkę i polerujemy kolistymi ruchami zarysowaną szybę.

Kiedy do gry wkraczają specjalistyczne środki

Kiedy wszystkie domowe środki zawiodą, pozostaje rozejrzeć się za produktami specjalistycznymi. Często producenci i sprzedawcy okien mają je w swojej ofercie. Jeśli jednak nie mamy możliwości nabyć środka w ten sposób, pozostaje poszukanie na półkach sklepowych i w internecie.  Usuwanie rys z szyb za pomocą pasty polerskiej daje bardzo dobre efekty. Należy jednak szczegółowo zapoznać się ze sposobem działania i przeznaczeniem pasty, oraz ściśle stosować się do wytycznych. Porysowana szyba dzięki paście polerskiej zyska przejrzysty wygląd w przypadku niewielkich rys. Jeśli rysa jest głęboka, pozostaje naprawa lub wymiana szyby przez fachowca.

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaPowiatPolecamy artykułyRysa na szkle to nie problem — jak naprawić usterkę samodzielnie?