Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 09 grudzień 2014 20:56

Zakupy świąteczne. O czym warto pamiętać?

Czas świątecznych zakupów i zbliżające się Boże Narodzenie nie powinny nam przysłonić faktu, iż nie każdy nabyty towar może się okazać strzałem w dziesiątkę.  I to nie tyle z powodu mniej lub bardziej trafionej decyzji kupującego, ale z powodu  ewentualnej wady towaru konsumpcyjnego. W takim wypadku pamiętać należy o najważniejszych zasadach związanych z reklamowaniem produktów, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

 

            Podstawa to przemyślana transakcja czyli towar dobrany  pod kątem użyteczności dla konsumenta (np. prawidłowo dobrane obuwie, rozmiar ubrania, parametry techniczne urządzenia). Należy pamiętać bezwzględnie o odebraniu od sprzedawcy dowodu zakupu (paragon, faktura). Jeśli na produkt udzielono gwarancji należy żądać jej potwierdzenia  na piśmie wraz ze szczegółowymi warunkami. Jeśli towar dostarczono w konkretne miejsce należy zadbać o potwierdzenie dnia i miejsca dostawy. Jeśli sprzedawca odmawia tych elementarnych formalności proponuję wydać swoje pieniądze gdzie indziej. Te podstawowe środki ostrożności ułatwią znacznie życie gdy nagle stwierdzimy, iż zakupiona rzecz okazała się daleka od ideału w stopniu determinującym potrzebę jej naprawy lub wymiany. I tu wkraczamy na drogę postępowania reklamacyjnego. Polecam niezwłoczne reklamowanie towaru gdy tylko zorientujemy się, iż nie jest zgodny z umową zakupu (inaczej mówiąc jest w jakiś sposób wadliwy). Ustawa obecnie dopuszcza termin 2 miesięcy na zawiadomienie sprzedawcy od dnia wykrycia wady ale nie zalecam tak długiego oczekiwania ze stosownym roszczeniem. Reklamacje najlepiej złożyć pisemnie, dokładnie definiując problem i składając konkretne żądanie (naprawa, wymiana towaru a po 25.12.2014 roku oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo roszczenie o obniżenie ceny). Dobrze jest precyzyjnie określić czego chcemy od sprzedawcy w przeciwnym wypadku dajemy mu prawo wyboru sposobu zadośćuczynienia reklamacji. Bezwzględnie należy posiadać potwierdzenie przyjęcia przez sklep reklamacji (w wypadku gdy sprzedawca nie chce lub nie może potwierdzić polecam wysłanie reklamacji listem poleconym). Najczęściej wadliwy towar zostawia się u sprzedawcy (zalecam potwierdzenie pisemne oddania towaru).

            Pamiętajmy o możliwości odstąpienia bez podania przyczyn od umowy sprzedaży zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość. Warunkiem jest złożenie stosownego oświadczenia w ustawowym terminie 10 dni (od 25.12.2014 roku w terminie 14 dni).

            Zapewne zastanawiacie się Państwo co znaczy w tekście kilkukrotne przywoływanie daty 25.12.2014 roku. Otóż wtedy wchodzą w życie nowe przepisy konsumenckie, które w sposób zasadniczy zmieniają tryby uregulowań dotyczących Państwa uprawnień. Pozwolę sobie na wyszczególnienie najistotniejszych moim zdaniem kwestii:

- Od sprzedawcy będziemy mogli żądać wymiany towaru, naprawy, obniżenia ceny, jak również odstąpienia od umowy. Prawo do tego ostatniego kroku ulegnie wzmocnieniu gdy dana rzecz już była wcześniej wymieniana czy naprawiana, konsument ma prawo od umowy odstąpić. Z 6 do 12 miesięcy wydłuży się korzystny dla konsumenta czas, w którym przyjmuje się, że wada istniała już w momencie sprzedaży


- Pisałem już o wydłużeniu do 14 dni terminu na odstąpienie od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa. Jeśli sprzedawca nie poinformuje konsumenta o jego prawach w zakresie odstąpienia to termin 14 dniowy wydłuża się do 12 miesięcy.
Jeżeli kupimy towar, a potem go zwrócimy, to mamy prawo żądać od sprzedawcy zwrotu  pieniędzy za przesyłkę ze sklepu do nas. Jednak za transport w drugą stronę to my musimy zapłacić.

- Godne uwagi jest również zwiększenie obowiązków informacyjnych sprzedawcy w zakresie, tak danych na temat towaru, jak i danych o przedsiębiorcy oraz wszelkich kosztach ponoszonych w związku z zakupem towaru konsumpcyjnego np. internetowy sprzedawca musi zatroszczyć się o to, żeby klient w momencie zamawiania płatnej usługi lub towaru  potwierdził w sposób wyraźny, że wie o tym, iż musi od razu zapłacić. W przeciwnym razie umowa nie zostanie zawarta.

 

            Udanych i rozsądnych zakupów życzy

             Powiatowy Rzecznik Konsumentów

 

 

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatZakupy świąteczne. O czym warto pamiętać?