Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 17 czerwiec 2020 05:09

Niecodzienna uroczystość

Napisane przez

W sobotę 30 maja 2020 roku w Sanktuarium MB Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim a następnie na cmentarzu parafialnym odbyła się niecodzienna uroczystość pogrzebowa. Po 74 latach dokonano wreszcie chrześcijańskiego obowiązku oddania należnego szacunku pochowanemu potajemnie 24 maja 1946 r  18-letniemu Stanisławowi Barcikowi z Białki, partyzantowi podziemia antykomunistycznego z oddziału Grupa Operacyjna AK ”Błyskawica” dowodzonego przez por. Mieczysława Sobolewskiego ps. „Prut”działającego na ziemi makowskiej  i babiogórskiej.

Stanisław Barcik pseudonim „Brytan” podczas  akcji na posterunek MO w Zubrzycy i wymiany ognia między partyzantami a milicjantami w  nocy z 23/24 maja 1946 r   otrzymał postrzał w brzuch  i ranny, niesiony przez kolegów na prowizorycznych noszach przez lasy masywu Policy, nie wytrzymał trudów transportu i zmarł. Został zaprzęgiem konnym  przewieziony ze Skawicy do Białki a następnie, w pośpiesznie zbitej z desek, prostej  trumnie   w dniu 24 maja 1946 r  przed południem pochowany skrycie na cmentarzu w Makowie Podhalańskim.

Po  latach, w zeszłym roku   krewni Stanisława Krzysztof Barcik wraz z małżonką Ewą i córką Darią  rozpoczęli starania  o przywrócenie pamięci i godny pochówek dla zmarłego w czym dużą pomoc okazał także  Pan Poseł Sławomir Hajos, który zwrócił się do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego o stosowne zezwolenie na odprawienie mszy pogrzebowej, poświęcenie grobu i odnotowanie w dokumentacji kościelnej.

 

W księdze parafialnej dokonano wpisu o śmierci Stanisława z adnotacją - zginął w walce o  wolną Polskę.

 

Jakże pięknie i niesłychanie mocno wybrzmiały na cmentarzu przywołane przez Pana Jana Malagę słowa utworu 

 

                                               Siła w nos górolach

                                               Nie w granitu skale

                                               Rozum zaś w historii

                                               I w tradycji chwale

 

                                               Mądrość w głowach starców

                                               Zapał wśród młodości

                                               Pamięć-pośród krzyży

                                               I bielućkich kosci

                                              

                                               Kto coś spośród tego

                                               Straci cy ozmieni

                                               Uschnie jak to drzewo

                                               Bez swoich korzeni.

 

W uroczystości oprócz najbliższej rodziny udział wzięli:  Poseł VIII kadencji Sejmu RP Sławomir Hajos, Przewodniczący Rady Powiatu Suskiego Ryszard Hadka, Członek Zarządu Powiatu Suskiego Krzysztof Chudzik, mieszkańcy Białki i Makowa Podhalańskiego, młodzież         z lokalnych organizacji patriotycznych oraz Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZP „Błyskawica” ze sztandarem „Ogniowców”.

 

                                        Cześć i Chwała Bohaterom!

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatNiecodzienna uroczystość