Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 18 czerwiec 2020 09:59

Pracodawca nie poinformował o zatrudnieniu cudzoziemców

Napisane przez

Zakończyły się trzy kontrole legalności zatrudnienia cudzoziemców prowadzone przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Czynności służbowe strażników granicznych podejmowane były m.in. na terenie powiatu suskiego.

Funkcjonariusze Placówki SG w Zakopanem wszczęli kontrolę legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców oraz powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom w podmiocie gospodarczym zajmującym się produkcją wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa. W trakcie prowadzonej kontroli sprawdzono dokumentację dotyczącą zatrudnienia 4 obywateli Gruzji, którzy podjęli pracę w kontrolowanym podmiocie. Stwierdzono legalne powierzenie pracy cudzoziemcom oraz legalne wykonywanie pracy przez 4 Gruzinów. Jednak po analizie dokumentów przedstawionych do kontroli okazało się, że właściciel w 4 przypadkach nie dopełnił spoczywającego na nim obowiązku, wobec PUP w Suchej Beskidzkiej, tj. nie poinformował o podjęciu pracy przez cudzoziemców, co powinien uczynić najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez obcokrajowców.

Niedopełnienie wspomnianego obowiązku jest wykroczeniem określonym w art. 120 ust. 10 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: 'Kto nie dopełnia obowiązku, o którym mowa w art. 88z ust. 13 lub przekazuje nieprawdziwe informacje o podjęciu, niepodjęciu lub zakończeniu pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, podlega karze grzywny'. Grzywna ta może być wymierzona w kwocie od 20 zł nawet do 2 000 zł.

Natomiast nielegalne powierzanie cudzoziemcom wykonywania pracy jest zagrożone karą grzywny od 1 000 do 30 000 zł (art. 120 ust. 1 ww. ustawy). Wobec pracodawców zostaną skierowane wnioski o ukaranie do odpowiednich miejscowo sądów.

Nielegalne wykonywanie pracy przez cudzoziemca, jest z kolei zagrożone karą grzywny do 2 000 zł (art. 120 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w związku z art. 96 § 1 a pkt 3 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie).

Ponadto wobec cudzoziemców nielegalnie wykonujących pracę w Polsce, wszczynana jest procedura mająca na celu zobowiązanie ich do powrotu na terytorium własnego kraju z jednoczesnym zakazem wjazdu do Polski na okres od 1 roku do 3 lat.


źródło: KaOSG

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatPracodawca nie poinformował o zatrudnieniu cudzoziemców