Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
niedziela, 18 październik 2020 09:39

Pożar zabrał im dom i wszystko, co mieli! Każdy może pomóc

Napisane przez

Wczoraj donosiliśmy o dramacie wielopokoleniowej rodziny z Zachełmnej (czyt. tutaj), która w wyniku pożaru straciła dom i zarazem dorobek całego życia. Z pierwszą pomocą pośpieszyli przyjaciele i rodzina. Straty są jednak ogromne i bez wparcia ze strony ludzi dobrej woli pogorzelcy nie zdołają odzyskać własnych przysłowiowych czterech kątów.

 

Jak wspominaliśmy dramat zachełmnian zaczął się w sobotę, krótko po północy. Gdy pierwsze zastępy docierały na miejsce zdarzenia w płomieniach stał już cały budynek gospodarczy oraz poddasze i dach przylegającego do niego domu. Na szczęście wszyscy domownicy (w tym dziecko) zdążyli w porę ewakuować.  Po blisko czterech godzinach ogień został ugaszony, ale już wtedy było jasne, że straty są ogromne. Spłonął cały budynek gospodarczy, w którym zlokalizowana była kotłownia. W budynku mieszkalnym spłonęło ponad 100m², a dolne kondygnacje zostały podczas gaszenia zalane wodą.

Wraz z nadejściem świtu wyłonił się prawdziwy obraz nieszczęścia jakie spotkało mieszkańców Zachełmnej. Dom nie tylko nie nadaje się do użytku, ale i jego remont wydaje się niemal niemożliwy (jak wygląda wnętrze domu przedstawiamy w galerii). - Niesamowita tragedia. Zostać bez niczego z godziny na godzinę – mówi Anna Kubik, przyjaciółka rodziny, u której pierwsze kilkadziesiąt godzin po pożarze spędziła część pogorzelców. Udało się już znaleźć dom (jak się dowiedzieliśmy), w którym pokrzywdzeni przez los będą mogli spędzić najbliższy czas. Ludzie dobrej woli skrzyknęli się i dzięki temu udało się już zebrać sporą ilość ubrań. Dla pogorzelców liczyć się będzie teraz każdy grosz. Jeśli ktoś zechce podarować im żywność, środki czystości i inne rzeczy proszony jest o kontakt telefoniczny (tel. 504-174-064, Teresa Koźlik). 

Priorytetem jest jednak odbudowa lub postawienie nowego domu.  - Proszę o pomoc dla mojej siostry, która wraz z rodziną liczącą osiem osób straciła w pożarze dom. Wszystkim domownikom udało się opuścić palący się budynek, jednak stracili cały dorobek swojego życia – apeluje Maria Kawczak, która na portali Zrzutka.pl utworzyła zbiórkę „Odbudowa domu po pożarze w Zachełmnej”. Liczy się każda złotówka. Wspólnie można bowiem góry przenosić. Osoby, które chcą weprzeć finansowo mieszkańców Zachełmnej mogą kliknąć tutaj.

Przy odbudowie lub budowie nowego domu potrzebne będą też materiały budowlane, ale i sprzęty, meble. Piersi darczyńcy już się zgłaszają. Wszyscy, którzy chcieliby materialnie wesprzeć pogorzelców mogą kontaktować  się z sołtysem Zachełmnej lub Urzędem Gminy w Budzowie.    

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaPowiatPożar zabrał im dom i wszystko, co mieli! Każdy może pomóc