Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

sobota, 17 styczeń 2015 12:29

Górale też protestują w obronie kopalń

Górnicy i ich rodziny, ale też i mieszkańcy powiatu suskiego, zdecydowanie sprzeciwiają się planom zamknięcia kopalń wchodzących w skład Kompanii Węglowej.

 

Pod ziemią dwudziestu kopalni zlokalizowanych na Śląsku, Zagłębiu a także w Małopolsce, trwa podziemny protest górników. Docierają do nas informacje, że wśród tych, którzy nie zdecydowali się po szychcie wyjechać na powierzchnie, nie brakuje i mieszkańców Ziemi Suskiej, którzy zatrudnieni są w kopalniach Kompanii Węglowej przeznaczonych do tzw. restrukturyzacji, czyli – de facto – do zamknięcia.

Sprawa jest poważna. Jak poinformował serwis prasowy Kompanii Węglowej,  w dniu 7 stycznia Rada Ministrów  przyjęła Plan Naprawczy dla Kompanii Węglowej SA. przygotowany przez Pełnomocnika Rządu ds. Restrukturyzacji Węgla Kamiennego Wojciecha Kowalczyka.

- Kompania Węglowa, która dziś znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej i jest o krok od upadłości, niereformowana może być olbrzymim obciążeniem dla regionu. Musimy dać szansę całemu Śląskowi. Plan naprawczy oraz towarzyszący mu pakiet osłonowy dla pracowników są szansą na rozwój całego Śląska– podkreślił, cytowany przez KW, Kowalczyk.

Plan, wedle informacji Kompanii, „przewiduje podział majątku Kompanii Węglowej S.A. na trzy grupy. Pierwsza - kopalnie, w których wydobycie nie jest ekonomicznie uzasadnione trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w celu wygaszenia działalności. Druga - kopalnie, w których wydobycie jest ekonomicznie uzasadnione dołączą do spółki celowej (SPV) utworzonej przez Węglokoks. Trzecia grupa to majątek niezwiązany z działalnością górniczą z przeznaczeniem do likwidacji (sprzedaż majątku).

Według analiz Zarządu KW SA oraz wiceministra Kowalczyka najbardziej optymalnym wariantem będzie przeprowadzenie procesu w dwóch etapach. W pierwszym etapie 4 kopalnie, w których wydobycie jest ekonomicznie uzasadnione: KWK Jankowice, KWK Chwałowice, KWK Rydułtowy-Anna, KWK Marcel trafią do spółki celowej powołanej przez Węglokoks SA.  Natomiast kopalnie, w których wydobycie nie jest ekonomicznie uzasadnione:  KWK Bobrek-Centrum, KWK  Sośnica-Makoszowy, KWK Brzeszcze, KWK Pokój trafią do Spółki Restrukturyzacji Węgla S.A. w celu wygaszania w nich działalności. Do Węglokoksu S.A. zostanie również sprzedana KWK Piekary.”

Ta informacja wywołała burzę, nie tylko w miastach, na terenie których górnicy kopalnie mają zostać zamknięte. Pod ziemią protestuje ponad tysiąc górników. Ich rodziny, przyjaciele, znajomi, mieszkańcy miast od ponad tygodnia spontanicznie organizują protesty „ma powierzchni”, m.in. w Brzeszczach. Do protestu przyłączyli się też pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Niestety, na niewiele się one zdają. Jak poinformowali przedstawiciele ZOZ NSZZ „Solidarność” KWK Piast, „bez porozumienia zakończyły się dwunastogodzinne negocjacje pomiędzy Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym a delegacją rządową z premier Ewą Kopacz na czele, która w poniedziałek przyjechała do Katowic”. Rozmowy są nadal, z lepszym lub mniejszym skutkiem, ale prowadzone.

Dla górników, również tych z terenu powiatu suskiego, najważniejsze jest pytanie – co z zatrudnieniem? Wedle ostatnich informacji przekazanych przez Kancelarię Rady Ministrów, plan naprawczy Kompanii Węglowej zakłada utrzymanie zatrudnienia dla pracowników dołowych i zapewnia pakiet osłonowy, w ramach którego zaproponowano 24-miesięczne odprawy lub urlopy górnicze z 75 procent dotychczasowego wynagrodzenia. Urlop będzie można łączyć z zatrudnieniem poza górnictwem. W pomoc górnikom zostaną zaangażowane także powiatowe urzędy pracy - odbyło się spotkanie dotyczące wsparcia dla osób potrzebujących. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że rząd jest zdeterminowany do utrzymania jak największej liczby miejsc pracy.

W piątek Sejm przyjął zmianę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Nowelizacja ma umożliwić rządowi realizację planu naprawczego Kompanii Węglowej zgodnie z unijnymi przepisami o pomocy publicznej. 

Protesty pod ziemią trwają nadal.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatGórale też protestują w obronie kopalń