Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 25 listopad 2020 16:32

Linia Sucha - Żywiec doczeka się remontu?

Napisane przez

Dziś Dzień Kolejarza, który przynosi dobre wiadomości do wszystkich miłośników kolei w naszym regionie. Zakończył się I etap Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej „Kolej Plus”. Powiat suski powinien na nim skorzystać.

 

Na liście przedsięwzięć  zakwalifikowanych do II etapu programu znalazł się projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 97 na odc. Sucha Beskidzka- Żywiec celem usprawnienia połączenia Kraków – Żywiec” złożony przez Samorząd Województwa Małopolskiego. Daje to szansę na modernizację trasy do 2028 roku.

W sumie samorządy z całego kraju złożyły do programu 96 projektów (71 liniowych i 25 punktowych). Ocenę formalną przeszło 79 z nich (w tym dt. linii Sucha – Żywiec). W sumie obejmują one 2,3 tys. km tras. Koszty ich realizacji wyceniono na 30,5 mld zł.

Linia Sucha – Żywiec jest częścią Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, a cała inwestycja miała na celu połączenie już istniejących tras o przebiegu równoleżnikowym i stworzenie nieprzerwanego ciągu komunikacji kolejowej z zachodu na wschód terytorium. Jej budowa miała głównie cel militarny - wybudowanie linii alternatywnej do głównej Kraków - Lwów (Kolej galicyjska im. Karola Ludwika) przed przewidywaną wojną z Rosją. Kolej ta miała również przyczynić się do zaktywizowania słabo rozwiniętych obszarów górskich. Stacje końcowe Kolei Transwersalnej to Czadca (obecnie Słowacja) i Husiatyn (obecnie Ukraina). W roku 1881 na Dworze Cesarskim zostaje wniesiona ustawa o budowie Kolei Transwersalnej  łączącej Czadcę, Żywiec, Suchą, Oświęcim, i Nowy Sącz. 

Przyczyna otwarcia najbardziej malowniczego odcinka kolei Sucha – Żywiec przez Jeleśnię, Hucisko i Lachowice była większa rentowność eksploatacji okolicznych lasów. Przez to Ślemień, będący w tym czasie małym miasteczkiem, leżącym na dawnym trakcie handlowym zredukowany został do miana wioski.

Pierwszy pociąg pokonał trasę 31 maja 1883 roku przed południem.  Przejechał z Żywca przez Lachowice do Suchej.

Źródło: http://parafia-lachowice.pl/index.php/historia/inneciekawe/172-gtrb

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaPowiatLinia Sucha - Żywiec doczeka się remontu?