Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 27 styczeń 2015 08:51

Zakopiański pomysł „omija” Suchą Beskidzką

Starosta: nie ma uzasadnionej potrzeby wydawania środków  publicznych na budowanie równoległej linii w przypadku podjętej już modernizacji linii przez Suchą Beskidzką.

W Zakopanem jeszcze w listopadzie zaprezentowana została idea kampanii społecznej Pociąg – Autobus – Góry. Lansuje ona pomysł budowy trasy kolejowej z Podłęża przez Tymbark do Zakopanego. Trasa ta jednak omijałaby Sucha Beskidzką i okolice. Józef Bałos, starosta suski nie widzi potrzeby forsowania pomysłu na orzój sieci kolejowej spod Tatr.

Pomysł  lansowany przez kampanię Pociag – Autobus – Góry ma na celu  przekonanie opinii publicznej oraz osób decyzyjnych o korzyściach ze  stworzenia szybkiego połączenia kolejowego w góry - Tatry, Beskid Wyspowy  oraz w Beskid Sądecki - poprzez budowę nowej linii kolejowej na odcinku  Podłęże koło Krakowa – Szczyrzyc – Mszana Dolna/Tymbark. Tymczasem Józef Bałos, starosta suski zaznacza, że pomysł budowy alternatywnej trasy prowadzący pod Giewont nie będzie miał  bezpośredniego i kluczowego  wpływu  na sytuację  mieszkańców powiatu  suskiego w zakresie dostępności połączenia kolejowego w kierunku Krakowa i  Zakopanego.

- Dla mieszkańców powiatu suskiego o wiele większe znaczenie ma planowana rewitalizacja i modernizacja linii kolejowej Skawina – Sucha Beskidzka – Zakopane – zaznacza. - Inwestycja ma duże szanse na realizację z uwagi na poparcie spółki PLK S. A.  oraz finansowanie ze środków unijnych w ramach perspektywy na lata 2014 –  2020.

Po modernizacji podróż na trasie miałaby trwać mniej niż 2 godziny. Co więcej, część zadań modernizacyjnych na tej linii została już zrealizowana w  postaci położenia nowego torowiska na odcinku Stryszów – Sucha Beskidzka w  związku z budową zapory w Świnnej Porębie a w maju ruszy budowa łącznicy w  centrum Suchej Beskidzkiej oraz wymiana mostu kolejowego. Dlatego też starosta suski nie widzi uzasadnionej potrzeby wydawania środków  publicznych na budowanie równoległej linii w przypadku podjętej już modernizacji linii przez Suchą Beskidzką.

- Za modernizacją  linii kolejowej Skawina – Sucha Beskidzka – Zakopane przemawia ponadto bliska odległość z Suchej Beskidzkiej do Żywca,  przez który Unia Europejska  wytyczyła Korytarz Trans-Europejskiej Sieci Transportowej Bałtyk-Adriatyk, a co za tym idzie, połączenie to zapewni styczność z siecią kolejową w kierunku południa Europy – przypomina starosta.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatZakopiański pomysł „omija” Suchą Beskidzką