Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 26 luty 2015 20:28

„Integracja bez barier’’

Projekt który nosi nazwę „Integracja bez barier” w ramach programu „Działaj Lokalne”2014 jest realizowany wspólnie z młodzieżą gimnazjum w Skawicy.

Podczas pierwszego spotkania odwiedziliśmy Klub Jazdy Konnej „Bór” w Toporzysku, gdzie pod okiem instruktorów jeździliśmy konno, przyjrzeliśmy się pracy osób oraz całej organizacji stadniny, poznając ciekawe historie i opowieści. Kto odważniejszy mógł nakarmić konie czy spróbować je czyścić. Długi spacer po okolicznym lesie, ognisko z pieczoną kiełbaską, wspaniała pogoda i kontakt z końmi powodował, że uśmiech nie schodził z twarzy a granica niepełnosprawności została zatarta przez wspólne rozmowy, zabawę i zrozumienie. Następna okazja do bliższego poznania miała miejsce w budynku ŚTR w Skawicy. Tym razem poszerzaliśmy swoje umiejętności i zdolności manualne ale również twórcze myślenie. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, artystów:  Pani Haliny –plastyczki i Pana Aleksandra Basiury –rzeźbiarza przekonaliśmy się że takie czynności jak malowanie na szkle czy lepienie z gliny nie jest wcale tak łatwą sprawą jak by się mogło wydawać. Jednak wspólnie z uczniami gimnazjum, stworzyliśmy piękne dzieła. Po skończonych warsztatach usiedliśmy wspólnie do stołu żeby posilić się i nabrać siły. Korzystając z tego, że w projekcie planowany był kulig w miesiącu lutym wspólnie z naszymi przyjaciółmi ze szkoły w Skawicy wybraliśmy się do Zawoi, gdzie czekały na nas zaprzęgi konne. Śniegu było pod dostatkiem dlatego też udało nam się odbyć kulig na saniach, porzucać kulkami i potaplać się w śniegu. Lekki mróz nie przeszkodził nam w dobrej zabawie ratowaliśmy się gorącą herbatką z cytryną i cieplutką kiełbaską z grilla. Większe zmarzluchy mogły skorzystać z gościnności domu wczasowego „Wiktoria” i pograć w bilard i ping ponga. O tym czy spotkanie się udało myślimy, że najlepiej było by zapytać mijających nas turystów którzy z wielką zazdrością spoglądali na nasz kulig i prosili o podwózkę.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi gdyż zostaliśmy laureatem konkursu grantowego „DZIAŁAJ LOKALNIE VIII”, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie działający przy Babiogórskim Stowarzyszeniu Zielona Linia w Stryszawie. Pozwoli on na integrację młodzieży pełnosprawnej z naszą młodzieżą zrzeszoną pod skrzydłami Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zawoi, oraz dania społeczeństwu lokalnemu okazji do kontaktu i poznania „niepełnosprawności”. Cieszymy się niezmiernie, że nasz projekt przypadł do gustu komisji, ale jeszcze bardziej z tego powodu cieszą się osoby niepełnosprawne. Jest to dla nich szansa wyjścia do społeczeństwa, poznania nowych osób, zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiat„Integracja bez barier’’