Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 27 luty 2015 00:29

Na co stać, a na co nie powiat suski?

Jak będą prezentować się inwestycje na drogach powiatowych w 2015 roku? Na sesji Rady Powiatu Suskiego , w dniu 24.02.2015 roku, jednym z punktów było wystąpienie Naczelnika Wydziału Inwestycji, Drogownictwa i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej mgr Igora Głuca.

Naczelnik zwrócił uwagę, iż z tytułu przedsięwzięć drogowych z 2014 roku wydatkowano kwotę ponad 9 mln złotych, realizując szereg inwestycji przy współpracy z gminami i z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Konsekwencją powyższego jest znaczne obciążenie obecnego budżetu powiatu zobowiązaniami z roku ubiegłego, chodzi o kwotę ponad 1,2 mln złotych, co w zestawieniu z kosztami utrzymania zimowego oraz podstawowymi, niezbędnymi remontami wiosennymi de facto wyczerpuje kwotę przeznaczoną w budżecie na bieżące utrzymanie dróg powiatowych.

Oznacza to, że już dziś brak jest wolnych środków na załatwianie licznych, najczęściej zasadnych wniosków radnych powiatowych, przedstawicieli gmin i mieszkańców powiatu, związanych poprawą infrastruktury ( korpusy drogowe, roboty mostowe, naprawę przepustów, montaż barier energochłonnych, budowa chodników itd. ). Pod tym względem sytuacja jest bardzo ciężka, co nie oznacza, iż powiat nie będzie realizował żadnych prac.

Naczelnik Wydziału Inwestycji, Drogownictwa i Rozwoju jeszcze w grudniu ubiegłego roku na jednym z pierwszych posiedzeń nowego Zarządu Powiatu przedstawił stopień zaawansowania prac nad pozyskaniem środków zewnętrznych, m.in. na usuwanie szkód powodziowych, udział w Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych i programie przebudowy mostów. - Dzięki ciężkiej pracy całego wydziału udało się wywalczyć dofinansowanie na poziomie 4,5 mln złotych, a obecne władze, pomimo zastanej trudnej sytuacji, zdołały wygospodarować środki stanowiące wkład własny powiatu. Wyremontujemy w bieżącym roku nawierzchnie pięciu dróg powiatowych najbardziej zdewastowanych przez powódź w maju 2014 roku, przebudujemy drewniany most  w Kurowie i podniesiemy znacząco standard dróg powiatowych na terenie miasta Sucha Beskidzka - informuje Igor Głuc.

Zarząd Powiatu nie zapomniał także o osuwisku w Osielcu Górnym i zabezpieczył na ten cel kwotę 150 tys. złotych,  z przeznaczeniem na odtworzenie nawierzchni i przywrócenie pierwotnego stanu drogi. - Pracujemy również intensywnie nad kontynuacją uczestnictwa w programach związanych z wykorzystaniem środków zewnętrznych w latach następnych.
Warto wymienić złożony w 2014 roku wspólnie z powiatami nowotarskim i tatrzańskim wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 dla zadania: "Zwiększenie potencjału turystycznego Beskidów, Orawy, Podhala, Spisza, Pienin i Podtatrza poprzez poprawę dostępności i bezpieczeństwa wewnętrznej sieci komunikacyjnej
". Na terenie Powiatu Suskiego doszłoby do modernizacji ciągów drogowych K1685 Pcim – Łętownia – Jordanów, K1686 Łętownia – Naprawa, K1668 Skawa – Naprawa. Łącznie daje to 7,4 km dróg w Łętowni i Naprawie. Podjęto kroki  w kierunku kontynuacji uczestnictwa w programie przebudowy dróg lokalnych z opcją gruntownej przebudowy ul. Generała Maczka w Jordanowie. W planach są remonty kolejnych mostów w naszym powiecie - powiedział podczas sesji Igor Głuc.

A co z kolejnymi inwestycjami w powiecie? - Na inne wydatki mimo najszczerszych chęci po prostu nas w tym roku nie stać - stwierdził Naczelnik WIDIR i poprosił radnych powiatowych  o zrozumienie i uświadomienie mieszkańców w przedmiocie aktualnych możliwości powiatu. 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatNa co stać, a na co nie powiat suski?