Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 30 kwiecień 2015 22:14

Powiat pomoże druhom, ale sprzętu już nie kupi

Podczas dzielenia powiatowych funduszy przeznaczonych na wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych dochodziło do zatargów?

Zarząd suskiego starostwa postanowił, że zaproponuje w przyszłorocznym budżecie inną formę wspierania miejscowych druhów. Ochotnicze Straże Pożarne od kilku lat otrzymywały z powiatowej kasy fundusze na zakup sprzętu. Nie były do duże kwoty, raczej bardziej symboliczne – po tysiąc, dwa tysiące złotych. Niestety, nie na wszystkie jednostki starczało, a o przyznaniu decydowała kolejność złożonych wniosków.

- Dochodziło jednak do nieprzyjemnych sytuacji – wyjaśnia Józef Bałos, starosta suski. – Nie wszyscy bowiem złożyli wnioski na czas albo tłumaczyli, że nie wiedzieli, że trzeba złożyć wnioski. Zaczęło dochodzić do niezdrowej konkurencji, wyścigu szczurów, różnego rodzaju pretensji.

Dlatego zarząd postanowił zmienić formułę pomocy. Powiat nie będzie dotował zakupu sprzętu, ale działalność profilaktyczną i edukacyjną jednostek OSP. Zwłaszcza, że jak zauważył starosta, zakup sprzętu to obowiązek gmin i gminne samorządy dobrze sobie z tym radzą.

Taki pomysł jednak nie do wszystkich przemawia:

- W OSP jest zapotrzebowanie na sprzęt – zaznacza Sławomir Kudzia, radny powiatowy. – Proszę, by tą decyzję zarządu przemyśleć. 

- To propozycja zarządu – skwitował Bałos. – O kształcie budżetu i celach, na jakie zostaną wydatkowane środki, zadecydują radni.

Dodał, że przekazanie pieniędzy na przykład na organizację zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych też suskim druhom się przyda.

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatPowiat pomoże druhom, ale sprzętu już nie kupi