Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
czwartek, 28 maj 2015 21:39

Powiat. RIO jest na nie!

Napisał

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie negatywnie zaopiniowała przedłożone przez zarząd powiatu suskiego sprawozdanie z wykonania budżetu za 2014 rok. Starosta uspokaja – decyzja nie powinna mieć niekorzystnego wpływu na działanie powiatu.

 

O wydaniu negatywnej opinii przez RIO zadecydowało złamanie wskaźnika z Ustawy o finansach publicznych. Pod koniec grudnia 2014 roku na sesji rady powiatu zostały zwiększone rozchody o kwotę 3 870 040 zł,  które zostały wykonane w całości. 

- Rozchody te nie wynikały z nowych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek, ale dotyczyły długu już zaciągniętego przez poprzedni zarząd – wyjaśnia Józef Bałos, starosta suski. -  Negatywną opinią RIO rada powiatu może, ale nie musi się sugerować przy  udzielaniu absolutorium zarządowi powiatu za 2014 r.  

 Jak dodaje starosta, paradoksalnie rada będzie decydować o udzieleniu absolutorium obecnemu zarządowi, który funkcjonuje od  1 grudnia 2014 r.  

- Nieudzielenie absolutorium wiązałoby się z koniecznością głosowania projektu uchwały o odwołaniu zarządu, który niespełna miesiąc, a po odliczeniu okresu świątecznego, trzy tygodnie sprawował władzę i nie był w stanie zapobiec przekroczenia wskaźnika, gdyż został on złamany już wcześniej poprzez decyzje  poprzedniego zarządu – zaznacza Bałos.

Starosta ocenia, że negatywna opinia RIO sama w sobie, nie powinna mieć niekorzystnego wpływu na funkcjonowanie powiatu. 

- Dała ona jednoznacznie do  zrozumienia, że należało podjąć niezwłocznie działania zmierzające do poprawy sytuacji finansowej powiatu – mówi portalowi sucha24.pl - Złamanie wskaźnika w budżecie na rok 2015 spowodowałoby narzucenie obligatoryjnego programu naprawczego. W celu zapobieżenia tej sytuacji obecny zarząd podjął działania mające na celu restrukturyzację zadłużenia powiatu, której  jednym z elementów było przejęcie długu przez inny podmiot i rozłożenie należności w czasie na dogodnych warunkach. Rozpoczęto również procedurę emisji obligacji komunalnych, które wpłyną na poprawę płynności finansowej powiatu, ale również  umożliwią  prowadzenie niezbędnych inwestycji.

asdasdasdasdas