Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
sobota, 27 czerwiec 2015 22:09

Nocny maraton pływacki - zebrano ponad 9 tys złotych!

Napisane przez

- To była najlepsza impreza, jaką kiedykolwiek zorganizowaliśmy w krytej pływalni w Suchej Beskidzkiej - słowa głównego pomysłodawcy Nocnego Maratonu Charytatywnego, prezesa UKS Jasień Sucha Beskidzka, Łukasza Miklusiaka mówią wszystko. W piątkowy wieczór nie brakowało niczego - była wspaniała zabawa, świetna organizacja i szczytny cel, który udało się zrealizować.

Prawie setka uczestników w różnym przedziale wiekowym (od 7 do ponad 60 lat) pojawiła się na starcie I Nocnego Charytatywnego Maratonu Pływackiego, który odbył się w nocy z piątku na sobotę 26/27 czerwca w Krytej Pływalni w Suchej Beskidzkiej. - Zgłoszonych mieliśmy osiemdziesięciu zawodników, ale tuż przed imprezą dopisało się jeszcze do listy kilkanaście osób. Nie wszyscy z osiemdziesiątki pojawili się, głównie z powodu chorób, ale za to byli obecni na trybunach i tak wspierali naszą ideę. Nie spodziewaliśmy się aż tylu uczestników, na liście startowej pojawiło się dokładnie 97 nazwisk, adepci pływania z suskiego Jasienia, miłośnicy pływania, ale i całe rodziny z dziećmi - mówi Miklusiak.

Uczestnicy mieli do przepłynięcia 42 195 metrów, a zatem dystans maratonu, na co złożyło się blisko 1700 długości basenu! - Byłem już kiedyś uczestnikiem podobnej imprezy, więc trochę wiedziałem, jak to ma wszystko wyglądać. Role były podzielone i każdy z sędziów czy innych osób odpowiedzialnych za organizację, wiedział co ma robić - dodaje Miklusiak. Wszystko to dla poważnie chorej nauczycielki suskiego LO Magdaleny Olejniczak, która cierpi na chorobę nieznanego pochodzenia. Po długich próbach zdiagnozowano ją jako „syndrom sztywnego człowieka”, przypadłość właściwie nieuleczalną. Jednak w ostatnich miesiącach w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono skuteczną terapię komórkami macierzystymi, obecnie pojawiła się szansa, by tego typu leczenie przeprowadzić w Polsce, co wiąże się jednak  z dużymi kosztami z uwagi, iż NFZ nie refunduje eksperymentów.

Przed rozpoczęciem maratonu fantastycznie publiczność i wszystkich startujących rozgrzała Marta Chaja-Kubas prezentując różne układy ćwiczeń fitness. - To było niesamowite! Pełna hala, a ponad sto osób w slipkach podskakuje i naśladuje kolejne układy (śmiech) - mówi Łukasz Miklusiak.

Po takim kapitalnym wprowadzeniu można było przystąpić do "dania głównego". Blisko setka pływaków została rozlokowana na sześciu torach według wieku i umiejętności pływania, a następnie ręce i nogi poszły w ruch podczas sztafetowych zmian. Każdy mógł przepłynąć dowolną odległość, ale po każdych 50 metrach, czyli dwóch długościach basenu, musiał zrobić sobie przerwę. - Nie każdy jest wytrawnym pływakiem. Takie są względy bezpieczeństwa. O bezpieczeństwo uczestników dbali ratownicy wodni, strażacy i służba medyczna. Na koniec okazało się, że na szczęście ich udział ograniczył się jedynie do czujności oraz wkładu w budowanie zakładanego dystansu (np. czwórka strażaków z OSP Sucha Beskidzka miasto przepłynęła łącznie ponad 7 kilometrów!) – wyjaśnia Miklusiak.

W krytej pływalni ani na moment nie było tego wieczoru cicho - konferansjerkę prowadziła Barbara Zyzańska, po mikrofon często sięgał także sędzia główny Piotr Staszak. Cały czas grała muzyka, a na ścianie można było śledzić licznik, który pokazywał przepłynięty aktualnie dystans. Około godziny 23:30 zgasło światło w pływalni (uspokajamy, że celowo, nie z powodu awarii), muzyka zmieniła się na bardziej nastrojową, a z projektora zaczął lecieć film o życiu i dokonaniach Magdaleny Olejniczak. - Nikt nie znał pływalni z takiej scenerii. Rozległo się wow, były oklaski. Oczywiście maraton trwał w najlepsze, ale wielu skupiło się wtedy właśnie na filmie o Magdzie - przyznaje Łukasz Miklusiak.

Maraton symbolicznie zakończyła Aleksandra Sikora - uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Suchej Beskidzkiej, wychowanka UKS Jasień Sucha Beskidzka, mistrzyni Europy w triatlonie. Ola była także jednym z wyróżnionych przez nasz portal sportowców podczas tegorocznej gali "Sportowiec Roku 2014 w Powiecie Suskim". To właśnie Ola przepłynęła ostatnią długość basenu (23 minuty po północy) i tym samym zakończyła w imieniu pozostałych pływaków nocne zmagania z czasem i dystansem.

- Ustanowiliśmy rekord Suchej Beskidzkiej, a pewnie i powiatu suskiego, w długości przepłyniętego dystansu. Będzie co bić w przyszłorocznej edycji, oj będzie - zapewnia Łukasz Miklusiak.

W trakcie maratonu zebrano łącznie 9377, 21 zł (6950 zł od sponsorów, 2427,21 z samej imprezy z datków i losów). Pieniądze zebrane w trakcie imprezy przeznaczone zostaną oczywiście na leczenie i rehabilitację Magdy Olejniczak. Cały czas otwarte jest też konto Magdy w Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” nr 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010 z dopiskiem „Magdalena Olejniczak 104/O (dot. firm oraz instytucji). - Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tak rewelacyjnego poziomu organizacyjnego Maratonu, organizatorom, współorganizatorom, sponsorom, uczestnikom, kibicom na trybunach, strażakom, instytucjom samorządowym, mediom, które objęły Maraton swoim patronatem, słowem WSZYSTKIM. I pamiętajmy: to dopiero początek, dopiero się zaczyna, za rok znów popłyniemy, znów pomożemy komuś potrzebującemu, a wszystko w atmosferze radości, serdeczności i wspólnoty. Dzięki! - dodaje na zakończenie Łukasz Miklusiak.

Lista sponsorów, którzy wsparli I Nocny Charytatywny Maraton Pływacki: restauracja Pełna Chat, Auto Serwis Jancarz, Kasper Suski, Metal-Bud, Strefa Zamieszkania, kwiaciarnia Magnolia, restauracja Estragin, Intermarche, Bank Spółdzielczy, Zawojski, Kuracjusz Beskidzki, Zadoil, VULKAN, Samanta, Sużyw, Nadleśnictwo Sucha Beskidzka, Pacyga Meble, Cukiernia Ewa, Lewiatan, Valvex, Kubielas – ogrodzenia i bram, Studio fryzur, LURKA oraz inni anonimowi sponsorzy.

A tutaj lista tych, którzy wzięli udział w maratonie pływackim. Dziękujemy - jesteście Wielcy!!!

 1. Polak Liliana
 2. Polak Marzena
 3. Polak Waldemar
 4. Pochopień Magdalena
 5. Drońska Aleksandra
 6. Gąska Daria
 7. Gąska Krzysztof
 8. Gąska Sylwia
 9. Kiepura Jan
 10. Tomasz Lenart
 11. Wilczek Wojciech
 12. Wilczek Ryszard
 13. Klimowska Anna
 14. Kierski Olgierd
 15. Janik Katarzyna
 16. Zachura Magdalena
 17. Łysiak Krzysztof
 18. Pochopień Tomasz
 19. Parchański Leszek
 20. Surzyn Aleksandra
 21. Sowa Grzegorz
 22. Jeremowicz Maciej
 23. Maj Natalia
 24. Pająk Dorota
 25. Frąckiewicz Piotr
 26. Durmała Anna
 27. Durmała Marek
 28. Bogdanik Andrzej
 29. Wadowska Irena
 30. Chaja Marcin
 31. Szarlej Tomasz
 32. Saletnik Konrad
 33. Gawlas Hubert
 34. Chmiel Wojciech
 35. Światłoń  Michał
 36. Książek Dagmara
 37. Żaczek Maciej
 38. Zajączek Witold
 39. Więcław Kamil
 40. Zawjoski Marek
 41. Pająk Mikołaj
 42. Żmuda Sebastian
 43. Talaga Izabela
 44. Kaliński Szymon
 45. Staszak Piotr
 46. Miklusiak Łukasz
 47. Sikora Marta
 48. Sikora Aleksandra
 49. Kaczorowska Izabela
 50. Konderak Martyna
 51. Zawojski Marcin
 52. Koczur Michał
 53. Palcar Marta
 54. Pochopień Jan
 55. Droński Michał
 56. Wróbel Andrzej
 57. Grabowski Kamil
 58. Bocheński Przemysław
 59. Rogowska Natalia
 60. Pająk Mikołaj
 61. Jurzak Michał
 62. Mazur Karolina
 63. Mazur Weronika
 64. Jurzak Michał
 65. Tereszkiewicz Aleksandra
 66. Palcar Paweł
 67. Talaga Maciej
 68. Ponikiewski Emilia
 69. Pochopień Stanisław
 70. Pochopień Anna
 71. Parchańska Julia
 72. Świerkosz Emilia
 73. Świerkosz Maciej
 74. Droński Wojciech
 75. Porzycka Emilia
 76. Pająk Maria
 77. Kucharczyk Nina
 78. Sala Aleksandra
 79. Chaja- Kubas Marta
 80. Zawojski Bartosz
 81. Habowska Weronika
 82. Panek Nikola
 83. Sowa Karol
 84. Sowa Barbara
 85. Sałaciak Jan
 86. Fluder Martyna
 87. Fluder Emila
 88. Durmała Julia
 89. Ćwiklińska Justyna
 90. Kuś Joanna
 91. Kuś Anna
 92. Grygiel Barbara
 93. Kawulak Paulina
 94. Kawulak Patryk
 95. Kawulak Kacper
 96. Kolubius Daria
 97. Bogdanik Kacper

 

 

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaPowiatNocny maraton pływacki - zebrano ponad 9 tys złotych!