Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 17 sierpień 2015 16:47

Ile kosztują drukarki 3D?

Napisał

Kiedy kilka lat temu druk 3D stawał się popularny, mało kto wierzył w to, że technologia ta ma szanse przetrwania. Była bardzo droga i bardzo czasochłonna. Niektórzy uważali, że znajdzie ona zastosowanie wyłącznie w medycynie i w ośrodkach technologicznych. Obecnie okazuje się, że druk 3D podbił już rynek nowych technologii na całym świecie i skutecznie rozszerza swój zasięg o nowe możliwości i nowe obszary. Dziś drukarkami 3D posługują się architekci, artyści, projektanci. Jest to już nie tylko zabawka na miarę naszych czasów, ale coraz ważniejsze urządzenie w wielu dziadzinach.

 

O co chodzi z tym drukiem?
Drukowanie 3D to nic innego jak szybkie prototypowanie. Dzięki tej technologii można zaprojektować konkretny przedmiot, a następnie wydrukować go za pomocą drukarki oraz specjalnych tworzyw sztucznych, tzw. filamentów. Wielkości wydruków oraz wykorzystane materiały, a także czas druku zależą w dużym stopniu od rodzaju drukarki. Rozpiętość cenowa pomiędzy różnymi modelami drukarek jest bardzo duża. Najprostsze drukarki, do złożenia, można zakupić już w granicach 1-2 tyś złotych. Są to jednak drukarki bardzo podstawowe i proste. Z kolei najdroższe drukarki na świecie to koszt rzędu kilku milionów, choć i tak wielu specjalistów twierdzi, że górnej granicy cenowej po prostu nie ma… Dla osób, które chcą w swojej firmie wykorzystywać druk 3D oraz dla hobbistów tej technologii, jest jednak dobra wiadomość – ceny drukarek 3D nieco spadają – im będzie większe zainteresowanie, tym możemy liczyć na bardziej korzystne ceny.


Jedne z najtańszych drukarek
Jedną z najtańszych, ale całkiem dobrze sobie radzących drukarek jest Reprifab i3, której koszt wynosi ok. 1700 PLN. Jest to model obsługujący 4 materiały: HIPS, Laybrick, Laywood, PLA. W granicach 2 tyś PLN możemy zakupić również Reprifab i175, RepRapPro Huxley DUO, drukarkę Da Vinci Junior 1.0, a także Jelwek – Prusa I3. Ostatnia cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza z powodu dużej ilości obsługiwanych filamentów. Wykorzystując tę drukarkę możemy stosować ABS, Guma, HIPS, Laybrick, Laystone, Laywood, NinjaFlex, Nylon, PLA, PVA, TPE.


Drukarki do 5 tyś PLN
Pośród drukarek, których cena sięga do 5 tyś PLN, możemy znaleźć już bardzo dobre modele, a wśród nich Prime 3D od Monkeyfab, Sygnis, różne modele da Vinci, Uni Nova czy Trinity. Większość z nich działa wraz z dużą ilością materiałów. Są to drukarki dobrej jakości do zastosowań domowych lub dla małych firm. Większość z nich posiada obudowę otwartą.


Profesjonalne drukarki

 Druk profesjonalny, częsty lub na większą skalę, potrzebuje również profesjonalnych narzędzi. Bardzo dobrym wyborem jest drukarka BigBuilder, której koszt szacuje się w granicach 13 tyś PLN, a także wszystkie drukarki cenionej firmy MakerBot. W ofercie tego producenta znajdziemy produkty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Posiadają bardzo wysoką, jakość! Można zdecydować się również na drukarki z najwyższej półki – Builder Extreme 2000 i 1000 za ok. 80/ 90 tyś PLN.
Koniecznie pamiętajmy, że koszt druku 3D nie kończy się na zakupie sprzętu. Do wydruków potrzebne są filamenty, których koszt nie jest mały.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatIle kosztują drukarki 3D?