Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 31 sierpień 2015 10:33

Oddychaj pełną piersią

Napisał

Podczas gdy wiele mówi się o chorobach serca czy na przykład różnego rodzaju nowotworach, dolegliwości dotyczące układu oddechowego nie są obecnie zbyt modnym tematem. A przecież wciąż niszczą one zdrowie i komplikują życie sporej liczby pacjentów. W dodatku, mimo że większości z nas kojarzą się z późną jesienią i zimą, w rzeczywistości powinniśmy się mieć na baczności przez cały rok, również w trakcie upałów.

 

Lista chorób układu oddechowego jest bardzo długa – od zwykłego kataru, poprzez zapalenia (krtani, płuc, tchawicy i inne), astmę, aż po nowotwory. Bywają one niemałym problemem przede wszystkim ze względu na swoją powszechność – część z nich przenosi się przecież drogą kropelkową. Możemy więc być bardzo ostrożni i troszczyć się o siebie, a i tak zachorować. Spróbujmy poznać ten temat lepiej.

Te banalne…

Nie ma chyba osoby, która nigdy nie chorowałaby na katar czy nawet zapalenie krtani. Najczęściej tego typu dolegliwości dopadają nas w dzieciństwie, jednak często cierpią na nie również ludzie dorośli. Wystarczy lekkie osłabienie organizmu, gorsza pogoda czy też szybkie wypicie zbyt zimnego napoju – i problem gotowy. Przyczyną z reguły są wirusy, ale na szczęście leczenie zazwyczaj nie jest zbyt długie ani skomplikowane.

  

 Kiedy możemy podejrzewać, że dopadła nas infekcja dróg oddechowych? Gdy kaszlemy, zaobserwowaliśmy u siebie niedrożność nosa, a czasem również gorączkę oraz bóle głowy. Jeśli objawy te są mało nasilone – często wystarczą domowe sposoby i zmniejszenie aktywności, odpoczynek. Jeżeli jednak się przeciągają – wówczas niezbędna może się okazać wizyta u lekarza, a nawet antybiotyk. Więcej na ten temat i opis metod zapobiegania przeziębieniom znajdą Państwo na onet.pl

I poważniejsze

Bywa jednak, że banalny na pozór kaszel czy ból gardła zwiastują o wiele większe kłopoty. Do przewlekłych dolegliwości układu oddechowego należą między innymi alergie, astma, odma opłucnowa oraz różnego rodzaju nowotwory. Niektóre z nich spowodowane są czynnikami genetycznymi, inne niekorzystnym środowiskiem pracy (na przykład pylica), jeszcze inne własnymi błędami i zaniedbaniami (palenie papierosów, niedoleczone grypy i przeziębienia). Część z tych przypadłości wymaga hospitalizacji, inne regularnych konsultacji lekarskich, ale na przykład leczenie astmy staje się tym łatwiejsze, im lepiej i dokładniej poznamy wroga.

  

 Co więc robić, by uniknąć problemów z układem oddechowym? Jaką profilaktykę zastosować? Przede wszystkim – nie lekceważyć objawów, tych nawet na pozór drobnych dolegliwości. Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno i musi nam ono wystarczyć na całe życie!

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaPowiatOddychaj pełną piersią