Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 08 wrzesień 2015 22:44

Edukacja, komunikacja i jakość powietrza - do poprawy!

Władze Małopolski zachęcają do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych projektu Subregionalnego Programu Rozwoju do roku 2020. Swoje zdanie będzie można wyrazić do 6 października.

 

Subregionalny Program Rozwoju określa politykę Województwa Małopolskiego wobec pięciu subregionów funkcjonalnych. Tym samym SPR stanowi ofertę Samorządu Województwa Małopolskiego dla partnerów z sektora samorządowego, gospodarczego i społecznego mającą na celu uruchomienie oddolnych inicjatyw w celu wykorzystania wewnętrznych potencjałów dla zbudowania specjalizacji poszczególnych subregionów.

 Co mówi program o przyszłości powiatów suskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego tworzących subregion podhalański?

 „Podhale jest subregionem o najmniejszej gęstości zaludnienia, jednak charakteryzującym się wysokim przyrostem naturalnym i młodą strukturą wieku. Pozytywnym procesom demograficznym towarzyszą niekorzystne zjawiska bardzo niskiego uczestnictwa w edukacji przedszkolnej na poziomie 62 procent oraz słabe wyniki egzaminów kończących kolejne stopnie edukacji szkolnej, które przekładają się w późniejszym okresie na niski poziom wykształcenia ludności. Szansą na poprawę jakości wykształcenia w przypadku Podhala wydaje się być przede wszystkim rozwój szkolnictwa zawodowego, ukierunkowanego na rozwój lokalnej gospodarki związanej z turystyką, sportem i rekreacją” - czytamy w dokumencie.

Autorzy tekstu zwracają tez uwagę na problemy komunikacyjne i związane z jakością powietrza: „Najważniejszymi problemami, które mogą w największym stopniu niekorzystnie wpływać na dalszy rozwój subregionu są wciąż niewystarczające połączenia komunikacyjne zarówno drogowe jak i kolejowe oraz zła jakość powietrza. Ograniczenie związane z dostępnością komunikacyjną ma

zarówno bezpośredni wpływ na życie mieszkańców, gdyż wciąż jeszcze kilka gmin leży w izochronie ponad 90 minut dojazdu do stolicy województwa, jak i pośredni gdyż ogranicza dojazd turystów. Analogicznie sytuacja przedstawia się w przypadku zanieczyszczenia powietrza – oddziałuje bezpośrednio na zdrowie mieszkańców, jak również może mieć negatywny wpływ na ruch turystyczny. W tym względzie wydaje się jednak konieczne położenie większego nacisku na wzrost edukacji ekologicznej mieszkańców.”

Z całym projektem programu można zapoznać się na stronach Województwa Małopolskiego. Dokument dostępny jest także w Departamencie Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Wielicka 72b, pok. 304, w godzinach pracy: od pon. do pt., w godz. 8:00 – 16:00. 

Konsultacje społeczne potrwają do 6 października 2015 r. Uwagi, umieszczone na formularzu  zgłaszać można: elektronicznie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub faksem na numer: 12 29 90 926

lub pisemnie na adres:  Departament Polityki Regionalnej Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ul. Wielicka 72b30-552 Kraków z dopiskiem „uwagi do projektu SPR”

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatEdukacja, komunikacja i jakość powietrza - do poprawy!