Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 24 wrzesień 2015 19:36

W sprawie uchodźców – „woda w ustach”

Napisał

Uchodźcy, jeśli dotrą do Polski, to czeka ich niełatwa przeprawa. Już sama informacja o przyjęciu uciekinierów z Bliskiego Wschodu nie tylko budzi kontrowersje, ale... prowadzi donikąd.

 

Polacy do zawiłości organizacyjnych niektórych organizacji są przyzwyczajeni. Do chaosu informacyjnego też. Jak to jednak zdołają przetrwać ewentualni uchodźcy, w dodatku pochodzący z innego kręgu kulturowego?

Ale od początku.

Zanim dojdzie do działania, pojawia się informacja. Ta wyszła od posła Ireneusza Rasia. Na antenie Radia Kraków oznajmił on, że "uchodźcy zawitają do powiatu suskiego i to bez względu na efekt nadzwyczajnego posiedzenia sejmu (…)" . Nie wiadomo ilu, kiedy i gdzie - wiemy tylko, że się pojawią w powiecie suskim. Na razie wiemy tylko o Zembrzycach".

Informacja ta wywoła dyskusje, nie tylko w Małopolsce, ale przede wszystkim w naszym regionie. Postanowiliśmy więc dopytać się o szczegóły przyjęcia uchodźców, m.in. o to,  skąd pochodzić będą uchodźcy, kiedy trafią do Zembrzyc oraz  ile osób uda się przyjąć w ośrodku? Ważna jest też odpowiedź na pytanie, jaka będzie ich przyszłość - czy zostaną tu na dłużej, podejmą pracę czy na terenie powiatu przebywać będą tylko czasowo?

- Gdy chodzi o informację precyzyjną proszę pytać dyrektora ośrodka lub Caritasu - poradził nam ks. dr hab. Robert Nęcek, Rzecznik Prasowy Archidiecezji Krakowskiej.

Skorzystaliśmy z porady...

 - Nie udzielamy w tej sprawie żadnych informacji, proszę kontaktować się w tej kwestii z Bazyliką Mariacką w Krakowie - poinformował nas Jakub Stanowski z Ośrodka Wypoczynkowo - Rekolekcyjnego Totus Tuus  im. Ks. Kard. Karola Wojtyły w Zembrzycach.

Tam niestety też niczego na temat przyjęcia uchodźców nie udało nam się dowiedzieć. Nasze pytane pozostało bez odpowiedzi.

Oczywiście spróbowaliśmy dopytać, za radą ks. Nęcka, i w ostatnim miejscu, gdzie cokolwiek na temat uchodźców mogłoby być wiadomo - w Caritasie.

 - Po informację proszę zwrócić się zatem do posła Rasia - poinformowano nas w sekretariacie organizacji.

Tym samym informacja, a w zasadzie próba jej potwierdzenia, zatoczyła koło, nic nie wnosząc do sprawy. Jeśli sami przybysze z Bliskiego Wschodu będą tak samo kierowani, jak w poszukiwaniu odpowiedzi kierowani byliśmy my, to sami szybko zapewne opuszczą granice naszego kraju.

O ile się nie pogubią.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatW sprawie uchodźców – „woda w ustach”