Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 25 wrzesień 2015 08:37

Wartościowy metal

Miedź jest jednym z najważniejszych metali używanych w ogólnoświatowym przemyśle. Bez jej udziału nie tylko nie można wykonać prac budowlanych, ale także stworzyć wielu urządzeń elektronicznych. Wartość miedzi jest ruchoma i podobnie, jak w przypadku innych metali zależy od popytu, podaży, a także wielu działań spekulacyjnych.

Posiadanie dostępu do złóż tego metalu ma ogromne znaczenie gospodarcze. Należy zaznaczyć jednocześnie, że nie wszystkie miejsca występowania miedzi zostały już ustalone. Prace nad wykryciem kolejnych bogatych złóż toczą się w trybie permanentnym. Obecnie szacuje się, że największe pokłady miedzi są dostępne w Chile. Według wyliczeń wynoszą one obecnie około 150 mln ton czystego metalu. Również w Chile prowadzi się największe wydobycie tego metalu, a większość produkcji jest eksportowana do hut na całym świecie. Duże pokłady miedzi znajdują się także w Peru, gdzie dostępnych jest 90 mln ton, Australii 80 mln ton, Meksyku 38 mln ton oraz Stanach Zjednoczonych 35 mln ton. Swój udział w światowych zasobach miedzi ma także Polska, która jest jednym z liderów pod tym względem na Starym Kontynencie. Należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie kraje prowadzą jednakowe wydobycie, dlatego też ilość posiadanego złoża nie jest tożsama z prowadzonymi pracami wydobywczymi. 

Światowe statystyki podają, że obecnie więcej miedzi jest produkowanej, aniżeli zużywanej. Duży wpływ na to ma fakt, że spora część produkowanych elementów pochodzi z recyklingu i powtórnego obrotu. Miedź jako metal idealnie nadaje się do odzysku. Szacuje się, że w poprzednim dziesięcioleciu ponad 35 procent używanej miedzi pochodziło z ponownego przeroby. Również ceny miedzi w skupach i na giełdach skłaniają sprzedających do ponownego wykorzystania tego surowca. Wartość hurtowa miedzi jest często elementem ogólnoświatowej manipulacji cenowej, przez co ceny metalu mogą być dowolnie kształtowane. 
Mimo, że zwykły użytkownik nie prowadzi notowań cen miedzi, to należy mieć na uwadze, że wszelkie zmiany na rynku hurtowym, mają swoje odzwierciedlenie w życiu codziennym konsumenta.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatWartościowy metal