Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 07 październik 2015 10:22

Solary będą i będzie ich więcej

Napisał

Nie obyło się bez trudności, ale powiat suski jako jedyny w kraju realizuje projekt solarny. Rusza procedura przetargowa.

Jak poinformowało portal sucha24.pl starostwo powiatowe w Suchej Beskidzkiej, obecny stan jego realizacji  wynika z problemów z rozliczeniem środków otrzymanych na jego realizację od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  i Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy powstałych z powodu zawarcia przez poprzedni zarząd ugody z wykonawcą inwestycji - firmą Solver.

- Wymienione wyżej fundusze uzależniały wypłatę środków na realizację nowych zestawów solarnych od rozliczenia wykonanych 2349 instalacji objętych ugodą.  Zawarta ugoda znacząco utrudniła prawidłowe rozliczenie projektu, a nawet istniało realne zagrożenie zwrotu przez powiat otrzymanych dotacji – przyznaje Józef Bałos, starosta suski.

Istotny wpływ na sytuację miała również upadłość firmy Solver.  W ugodzie  firma  zobowiązała się do rzetelnego prowadzenia  obsługi zgłoszeń  serwisowych przez cały  okres gwarancji - do 2023 r. Mimo takiego zobowiązania firma  po podpisaniu ugody zaprzestała realizacji zgłoszeń gwarancyjnych  i w terminie 13 dni od podpisania  ugody  złożyła  wniosek o upadłość.

- Ugoda nie zabezpieczała  interesu powiatu i jego mieszkańców  w tym  zakresie.  Środki  z zabezpieczenia należytego wykonania  umowy, około 400 tys zł, są niewystarczające na prowadzenie serwisu w okresie gwarancji. W związku z tym podjęto skuteczne starania w celu pozyskania dodatkowych środków - ponad 1 mln zł- co znalazło odzwierciedlenie w rozpisanym przetargu na serwisowanie istniejących instalacji – wyjaśnia starosta.

Ponadto rezygnacja niektórych osób z uczestnictwa w projekcie wiązała się koniecznością wprowadzenia zmian w dokumentach przetargowych, co spowodowało przesunięcie terminu ogłoszenia postępowania przetargowego.

- Do ogłoszonego we wrześniu  przetargu na wykonanie kolejnych 564 instalacji solarnych w budynkach mieszkańców powiatu wpłynęły 152 zapytania, na które zamawiający musi udzielić wyczerpujących odpowiedzi. Oferty będą przyjmowane do 7 października 2015 r – informuje Bałos.

I dodaje, że pierwotnie zakładano, że z instalacji solarnych korzystać będzie 2156 rodzin.  Docelowo program obejmie  2913  rodzin przy zachowaniu 85 procentowego dofinansowania bez względu na czas realizacji zadania. 

 

 

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaPowiatSolary będą i będzie ich więcej