Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 20 listopad 2015 10:59

Powiat musi walczyć o ucznia

Wielu młodych ludzi woli kształcić się poza powiatem suskim. Kuszą ich placówki krakowskie i wadowickie.

 

Zarząd powiatu suskiego podsumował sytuację w szkolnictwie średnim, a więc w placówkach przez starostwo prowadzonych. W obliczu niżu demograficznego i migracji ludności, władze powiatu muszą walczyć o każdego ucznia.

Absolwenci gimnazjów najczęściej wybierają dalszą naukę w technikach. Również szkołach zawodowych zanotowało nabór do klas pierwszych na dobrym poziomie. Ubywa natomiast uczniów w liceach.

Dobry poziom naboru do techników i szkól zawodowych nie zienia jednak faktu, że ogólna liczba uczniów się zmniejsza na skutek niżu demograficznego. Dziesięć lat temu w szkołach prowadzonych przez suskie starostwo było ich w 4325. W tym już tylko mniej niż 3 tysiące.

- Jak można obliczyć, w ciągu tych lat ubyło około 45 szkolnych oddziałów – wyjaśnia Zbigniew Hutniczak, wicestarosta suski. - A to oczywiście przekłada się na wysokość subwencji oświatowej oraz m.in. ilość nauczycielskich wakatów.

Dodatkowo niepokojącym zjawiskiem jest odpływ absolwentów gimnazjów do szkół średnich zlokalizowanych w innych powiatach. Chodzi przede wszystkim o placówki krakowskie i wadowickie. Tylko w tym roku naukę poza powiatem suskim wybrało ponad 90 młodych ludzi.

Dlatego starostwo, jako organ prowadzący szkoły średnie, musi powalczyć o uczniów. A jest ich czym przyciągnąć. Według danych dotyczących jakości nauczania opracowanych na podstawie zdawalności matury, uczniowie kończący szkoły średnie na terenie powiatu suskiego osiągają lepsze wyniki niż wynosi średnia krajowa. Ta wynosiła w tym roku, biorąc pod uwagę zdawalność egzaminu dojrzałości w nowej jak i starej formule, 74 procent. Abiturienci z Ziemi Suskiej zaliczyli  81 procent.

- Można powiedzieć - powiat suski górą – nie kryje zadowolenia Hutniczak.

Ponadto władze powiatu zamierzają nadal modernizować szkoły poprzez aktualizację kierunków kształcenia oraz doposażanie placówek. Jak zapewnił wicestarosta, w budżecie zabezpieczono środki, które mają posłużyć do pozyskania jak największej kwoty unijnych dotacji na szkolnictwo średnie.

 

HomeWydarzeniaPowiatPowiat musi walczyć o ucznia