Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 10 grudzień 2015 08:41

Prawo jazdy po staremu, bo system nie działa

Napisał

Planujesz zdać egzamin na prawo jazdy? Już nie musisz się spieszyć. Zapowiadane wprowadzenie nowych przepisów dotyczących między innymi dwuletniego okresu próbnego czy obowiązkowego doszkalania techniki jazdy na razie nie wejdą jednak w życie. Dlaczego?

 

Eksperci motoryzacyjni są jednomyślni: przepisy Prawa o ruchu drogowym, które miały zacząć funkcjonować od stycznia 2016 r., są dobre. W krajach, gdzie wprowadzono podobne regulacje, liczba wypadków spowodowanych przez młodych kierowców spadła o 50%. „Niestety w Polsce po raz kolejny jest odkładane wdrożenie tych przepisów. Wszystko z powodu niewydolności systemu informatycznego CEPiK. Okazuje się, że nie potrafimy poradzić sobie z prostymi rzeczami” – mówi serwisowi infoWire.pl Jakub Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Najdziwniejsze jest jednak to, że ośrodki egzaminacyjne nie wiedzą obecnie, według jakich zasad egzaminować kursantów. Poza tym stanęły prace nad przygotowywaniem dodatkowych ośrodków doskonalenia techniki jazdy, ponieważ nie jest pewne, czy ich większa liczba będzie komukolwiek potrzebna. „Zaistniała sytuacja spowodowała chaos, zwłaszcza że doniesienia o anulowaniu zmian są nieoficjalne. Zdecydowanie zabrakło jasnego, konkretnego komunikatu o wejściu lub odroczeniu nowych przepisów” – komentuje ekspert.

Redakcja infoWire.pl wystąpiła do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wyjaśnienie sprawy. W otrzymanym uzasadnieniu czytamy, że „[...] poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw przewiduje przesunięcie wejścia w życie przepisów powiązanych z projektem CEPiK 2.0. na 1 stycznia 2017 r.”. Ustawa ta powinna wejść w życie 31 grudnia 2015 r. Z pełną treścią jej projektu można zapoznać się na stronie internetowej Sejmu.

 


asdasdasdasdas
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaPowiatPrawo jazdy po staremu, bo system nie działa