Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 22 styczeń 2016 15:03

Powiat. Zaktywizują zawodowo

Napisał

Niemal pół tysiąca osób zdobyło pracę w ramach programu dla długotrwale bezrobotnych w Małopolsce. Przyszedł czas na powiat suski.

Co prawda dane dotyczące stopy bezrobocia na terenie powiatu suskiego maleje i utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie (sprawdź TUTAJ), to jednak nadal istnieje. Co gorsze, niemal połowo osób pozostających bez pracy to osoby, które  są długotrwale bezrobotne. Byc może niebawem stan ten się poprawi. W ciągu trzech kwartałów od rozpoczęcia programu aktywizacji zawodowej w Małopolsce, zatrudnienie znalazło bowiem aż 430 osób, dotychczas zarejestrowanych w urzędach pracy właśnie jako długotrwale bezrobotne. Program jest realizowany przez firmę Ingeus, na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Organizatorzy programu wyjaśniają, że aktywizacja osób bezrobotnych przez prywatnego operatora możliwa jest dzięki nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przyjętej w 2014 roku, która przewiduje prowadzenie aktywnej polityki rynku pracy również przez podmioty niepubliczne. Małopolska jako pierwsza w kraju skorzystała z tej możliwości wypracowując skuteczny model pomocy osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy.

- Od kwietnia do grudnia 2015 roku w wyniku programu zatrudnienie rozpoczęło w sumie 430 osób – informuje Natalia Jungrav  z firmy Ingeus. - Celem programu jest jednak nie tylko pozyskanie, ale też utrzymanie zatrudnienia przez osobę bezrobotną. Chodzi o stworzenie przez realizatora takich warunków, aby uczestnik programu uzyskał trwałe, satysfakcjonujące zatrudnienie i nie wrócił do rejestru bezrobotnych.

Wśród dotychczas zatrudnionych osób 250 pracuje już co najmniej 3 miesiące, a 75 osób co najmniej 6 miesięcy. Aż 86 proc. wszystkich osób, które rozpoczęły zatrudnienie utrzymuje swoje miejsce pracy.

- Naszą misją jest pomaganie ludziom w wykorzystaniu ich mocnych stron, zdolności i talentów do zdobycia niezależności poprzez pracę. Każda osoba dysponuje potencjałem, który przy odpowiednim wsparciu ze strony wykwalifikowanego realizatora stwarza jej szansę na trwały powrót na rynek pracy – mówi Anna Karaszewska, dyrektor generalna Ingeus w Polsce. – Osiągamy to dzięki indywidualnemu podejściu do każdego klienta. Wspólnie pracujemy nad motywacją i rozwojem osobistym. Planujemy i monitorujemy postępy objętych przez program osób.

Do tej pory program był prowadzony na terenie Krakowa oraz powiatów: krakowskiego, bocheńskiego i nowotarskiego. Jak zaznacza Natalia Jungrav, teraz przyszedł czas na działania na terenie powiatów suskiego i wadowickiego.

 
asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatPowiat. Zaktywizują zawodowo