Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
sobota, 30 styczeń 2016 07:59

Prezent na walentynki? - Życie!

Zabierz swojego męża czy żonę, chłopaka, dziewczynę, najlepszą przyjaciółkę. Najlepiej zabierz też siostrę, brata, kolegów z pracy lub paczkę ze szkoły. W walentynki zaplanujcie sobie, że podarujecie komuś szansę na życie. Bo tym jest właśnie rejestracja jako potencjalny Dawca szpiku.

 

Przeczytaj do końca. To ważne, nawet jeśli już niby wiesz wszystko. Wahasz się, albo myślisz że to nie dla Ciebie, że est tyle innych osób, niech oni się rejestrują. Ale może właśnie to Ty masz antygeny zgodności tkankowej identyczne z tymi, które występują u trzynastoletniej Karoliny Oczkowskiej. I możesz uratować jej życie.

Trzynastolatka nieustępliwie zadaje swojej zmartwionej mamie rozpaczliwe pytanie: „Mamo, czy ja będę żyć?”. Od sierpnia stan zdrowia Karoliny bardzo się pogorszył. Po dwóch miesiącach zdiagnozowano u niej poważną chorobę – Anemię Aplastyczną. Dziewczyna od pięciu miesięcy przebywa w szpitalu. Od trzech nie wychodzi z izolatki, ponieważ jej odporność jest bardzo niska, a kontakt z infekcjami szczególnie niebezpieczny. Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku bądź komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego.

Akcja rejestracji „Pomóż Karolinie i Innym!” planowana jest na 14 lutego 2016 r. w godz. 10:00 – 16:00. Rejestracja odbędzie się w dwóch miejscach - w Domu Kultury w Osielcu oraz Sali „Stodoła” przy Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim

Jeśli masz 18 do 45 lat i nie chorujesz na choroby przewlekłe, nie zastanawiaj się - możesz uratować komuś życie! Koniecznie zabierz ze sobą dowód osobisty. Rejestracja trwa 5 minut. Można to zrobić także w szpitalu w Suchej Beskidzkiej, od poniedziałku do piątku między godziną 8.00 a 11.00.

Pobranie szpiku do przeszczepu nie jest zabiegiem bolesnym ani niebezpiecznym. Najczęściej przeszczepia się pacjentom komórki macierzyste pozyskane z krwi obwodowej dawcy. Przypomina to proces zwykłego oddawania krwi. Różnica jest taka, że trwa to dłużej i wiąże się z wbiciem igieł do dwóch żył.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatPrezent na walentynki? - Życie!