Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 11 luty 2016 20:26

Powiat. Powstaje nowa strategia rozwoju (2016-2022)

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej przygotowuje się do uchwalenia "Strategii rozwoju powiatu na lata 2016-2022". We wtorek w Starostwie odbyło się spotkanie robocze, w którym wzięli udział: wójtowie, burmistrzowie, przedstawiciele wydziałów w starostwie, służb, nadleśnictwa, szpitala, a także lokalnego biznesu.

 

 

Poprzednia strategia została uchwalona w maju 2008 roku i obejmowała lata 2008-2015. Opracowały ja osoby wchodzące w skład tzw. Konwentu Strategicznego. Konwent ten liczył 61 osób, wśród których znaleźli się przedstawiciele trzech głównych środowisk lokalnych (tzw. „trójkąt współpracy”): - sektor publiczny:  władze samorządowe powiatu (Zarząd Powiatu, Radni Powiatu, urzędnicy Starostwa Powiatowego, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Zakład Opieki Zdrowotnej), przedstawiciele Urzędów Gmin z terenu Powiatu, przedsiębiorcy: reprezentanci pracodawców i organizacji gospodarczych z terenu Powiatu oraz mieszkańcy: przedstawiciele organizacji pozarządowych, liderzy społeczni, osoby publiczne. Nieaktualną już strategię można znaleźć TUTAJ

Przyjęta metodyka procesu tworzenia „Strategii Rozwoju Powiatu na lata 2008 – 2015” oparta została wówczas na powszechnie stosowanej partnersko-eksperckiej zasadzie budowy planów strategicznych, oddającej oczekiwania społeczności lokalnej oraz zewnętrznych instytucji wspomagających rozwój. Nie inaczej ma być w przypadku strategii na lata 2016-2022

Podczas wtorkowego spotkania na początku została zaprezentowana przez organ zewnętrzny prognoza na różnych płaszczyznach dla powiatu suskiego aż do roku 2050. Zmaganie się z niżem demograficznym, wyludnienia miejscowości, coraz bardziej postępujący rozwój technologiczny czy skuteczna walka o środowisko to tylko niektóre z zaprezentowanych podczas spotkania przykładów. Nie obyło się bez analizy SWOT dla powiatu, zaprezentowaniu największych atutów powiatu i barier, które wstrzymują jego rozwój.

Warto dodać, że opracowanie strategii jest niezbędne, jeżeli powiat chce występować o środki zewnętrzne. Określone w strategii cele i kierunki rozwoju będą podstawą dla opracowywania projektów będących tematem wniosków aplikacyjnych o środki zewnętrzne pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz środki krajowe.

 Sama strategia zaś  jest podstawowym i najważniejszym dokumentem samorządu Powiatu, który określa obszary, cele i kierunki interwencji polityki rozwoju, prowadzonej w przestrzeni Powiatu. Strategia na lata 2016-2022 ma uwzględniać wnioski i rekomendacje sformułowane w ramach szerokiej debaty publicznej, której elementem było m.in. robocze spotkanie w miniony wtorek w siedzibie Starostwa Powiatowego.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatPowiat. Powstaje nowa strategia rozwoju (2016-2022)