Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 15 luty 2016 10:21

W poszukiwaniu dawcy szpiku dla Karoliny i innych

Napisał

672 potencjalnych dawców szpiku kostnego zarejestrowało się w miniony weekend w powiecie suskim w wyniku prowadzonej przez fundację DKMS Polska (Baza Dawców Komórek Macierzystych) akcji. Ich celem miało być m.in. znalezienie dawcy dla 14-letniej Karoliny Oczkowskiej z Osielca chorej na anemię aplastyczną.

Głównymi koordynatorkami akcji na terenie naszego powiatu były: Gabriela Korbel (dyrektor GOKSiP w gminie Jordanów), Anna Drobny (wychowawczyni Karoliny w ZS w Osielcu) oraz Joanna Brzana (OREW Juszczyn). - Nie ma z nami Iwony Staśkiewicz z Makowa, która również zmaga się z ciężką chorobą. Gdyby tylko mogła, działałaby dzisiaj z nami i koordynowała akcję w Makowie Podhalańskim - mówią zgodnie.

Okazuje się, że pierwsza akcja w poszukiwaniu dawcy szpiku dla Karoliny wcale nie miała miejsca na terenie naszego powiatu. - Koleżanka mojej siostry zorganizowała akcję na uczelni w Kielcach. Prowadziła ją właśnie fundacja DKMS Polska - mówi Joanna Brzana. - Kontakt z fundacją DKMS został nawiązany też przez mamę Karoliny, której namiary przekazała Jola Żmija - dodaje Gabriela Korbel.

96 osób w suskim Witosie, 120 w suskim LO, 254 w Osielcu i 202 w Makowie Podhalańskim - czy spośród tych nowych potencjalnych dawców znajdzie się osoba, która będzie w stanie pomóc Karolinie? - Bardzo na to liczymy. To jedyny ratunek dla Karoliny, bo wszystkie inne metody leczenia zawiodły. Warto dodać, że w wyniku akcji może uda się pomóc innym osobom  - przyznaje Gabriela Korbel.

Przez cały dzień nie było chwili w Osielcu i w Makowie Podhalańskim, żeby wolontariusze mieli "wolne". - To druga taka akcja w Osielcu. W pierwszej, która miała miejsce w listopadzie w SP Osielec, zebraliśmy około 100 wniosków. We wrześniu przyłączyliśmy się do jednej z akcji w Bystrej i tam zapisało się ok. 60 potencjalnych nowych dawców. Mało tego, ponad 100 osób zgłosiło się w Suchej Beskidzkiej do rejestracji, wiele wniosków wpłynęło tez internetowo, bo taka opcja np. dla ludzi przebywających poza granicami Polski również istnieje - mówi Gabriela Korbel.

Karolina i jej rodzina tymczasem czekają na pozytywny zakończenie akcji. - Karolina przebywała od poniedziałku do środy w domu i była to jej pierwsza od pół roku wizyta w Osielcu. Musiała jednak wrócić do szpitala w Krakowie-Prokocim - przyznaje Anna Drobny.

- Karolina jest "piątkową" uczennicą. W szpitalu rozwija się artystycznie, a jej prace zostały docenione przez jednego z profesorów z Akademii Sztuk Pięknych. Na początku Karolina mogła rysować tylko kredkami, później mogła już używać farb. Na pewno dzieła Karoliny będzie można zobaczyć na wystawie w Krakowie oraz w Osielcu - dodaje wychowawczyni Karoliny.

Do Osielca i Makowa Podhalańskiego zawitali w niedzielę nie tylko mieszkańcy z powiatu suskiego. - Jesteśmy w szoku, że w tym dniu, w walentynki, ostatni przed tygodniem pracy dniem, przyjechali do nas ludzie z Podwilka, Mszany Dolnej, Olszówki, Rabki czy ze Skomielnej Czarnej, żeby się zarejestrować. Powtórzę się, ale to szok - mówi Gabriela Korbel.

- Chciałabym podziękować młodzieży z I a w gimnazjum w Osielcu za pomoc w rozpropagowaniu akcji, roznoszenia ulotek. Koleżanki i koledzy Karoliny z klasy organizowali już wcześniej zbiórki dla niej. I upiekli też pyszne ciasta - przyznaje Anna Drobny.

- W akcję zaangażowała się cała masa wolontariuszy, nauczyciele, pracownicy GOK-u - wylicza Korbel. - Dziękujemy paniom z KGW Osielec za przygotowanie posiłku dla wolontariuszy z Osielca i Makowa, paniom z KGW z Naprawy, Wysokiej, Łętowni i Toporzyska oraz paniom z chóru Vox Altisono za przygotowanie pysznych ciast. KGW z Toporzyska zbierało także pieniążki podczas balu karnawałowego i przywiozło je w niedzielę do Osielca. Rewelacja - dodała na zakończenie Gabriela Korbel.

Poniżej fotorelacje z akcji w Witosie (Sucha Beskidzka), LO (Sucha Beskidzka), Makowie Podhalańskim i Osielcu.

 ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. WINCENTEGO WITOSA W SUCHEJ BESKIDZKIEJ - 12.02.2016

 

  ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. WINCENTEGO WITOSA W SUCHEJ BESKIDZKIEJ - 12.02.2016

 

 SALA STODOŁA - MAKÓW PODHALAŃSKI - 14.02.2016

 SALA GOK - OSIELEC - 14.02.2016

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatW poszukiwaniu dawcy szpiku dla Karoliny i innych