Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 16 luty 2016 14:47

Krakowskie pary przy tablicy, czyli zwyczaje ślubne z Małopolski

Kraków jako dawna stolica Polski wyróżnia się na tle innych miast pod wieloma względami, również tymi związanymi z kulturą i tradycją. Wspomniana odmienność, lub jak kto woli wyjątkowość nie ominęła ślubów i wszystkiego co z nimi związane. Jak zatem wygląda krakowski ślub i wesele o tym poniżej.

Z myślą o przyszłych nowożeńcach Grupa Portali Weselnych już po raz kolejny przeprowadziła ankietę zgłębiającą tematykę ślubną. Badanie w którym udział wzięło w sumie kilkaset osób, które w zeszłym roku zawarły związek małżeński pozwoliło m.in. uzyskać informacje o budżecie jakim dysponują narzeczeni, powodach podejmowanych decyzji, a nawet sposobie spędzania nocy poślubnej. 

Dobre decyzje i nietrafione prezenty

Często dane statystyczne podawane przez różne podmioty np. GUS dotyczą obszaru całego kraju, nie uwzględniając tym samym zróżnicowania wyników w poszczególnych regionach. Tym bardziej interesujące są informacje pochodzące z najbliższej okolicy, a z nich wynika dość jednoznacznie, że krakowianie są zadowoleni z podjętych przez siebie decyzji. Aż 90% ankietowanych nie żałuje zmiany stanu cywilnego, a 83% uważa dzień ślubu za najpiękniejszy w życiu. Mieszkańców dawnej stolicy Polski ogólnie można uznać za ludzi zadowolonych z przebiegu ślubnych uroczystości.

Jedyną przysłowiową "rysą na szkle" są nietrafione prezenty, które otrzymało aż 91% par. Wśród topowych pozycji na czarnej liście prezentów ślubnych znalazły się np. puste koperty, Biblia, ręczniki, stare wino, czy żelazko. Może właśnie z tego powodu coraz bardziej popularne stają się listy prezentów przygotowywane przez narzeczonych. Szczególnie wygodne są te online, do których łatwo przekazać dostęp gościom czy świadkom. 

Moc zimowych wrażeń

Krakowianie jak przystało na ludzi z miasta artystów, także w kwestii ślubów nierzadko wykazują się indywidualizmem. Widać to zwłaszcza jeżeli spojrzymy na ceremonie organizowane w zimie, czyli porze roku, która zwykle nie cieszy się szczególną sympatią przyszłych małżonków z innych regionów Polski. Zdecydowanym faworytem narzeczonych chcących cieszyć się weselem w śnieżnej scenerii jest grudzień. Z pewnością wynika to z chęci przestrzegania tradycji mówiącej, że ślub w miesiącu posiadającym w nazwie literę "r" zapewni szczęście i dobrobyt w kolejnych latach.  Zaplanowanie wesela z zimie stwarza możliwość zapewnienia gościom dodatkowych atrakcji, jak np. kulig z pochodniami, czy lepienie bałwana dla najmłodszych.

Plenery ślubne w Krakowie

Dziś niemal w każdej dziedzinie życia dużą wagę przykłada się do jakości. Tak samo jest w przypadku angażowania fachowców na ślub i wesele. I nieważne, czy mowa o zespole, kamerzyście, fotografie, czy barmanie, usługa ma zostać wykonana perfekcyjnie. Wysokie oczekiwania, ale i wysoką jakość świadczonych usług doskonale obrazują wyniki ankiety. Pozwalają bez cienia wątpliwości stwierdzić, że zdjęcia ślubne w Krakowie są wykonywane przez prawdziwych profesjonalistów. Najlepszym dowodem na to jest poziom zadowolenia z otrzymanych zdjęć, który wśród młodych małżonków z Krakowa wynosi 97%.

Oczywiście do ślubnych albumów nie trafiają tylko fotografie wykonane w kościele, urzędzie, czy lokalu lecz przede wszystkim te z sesji plenerowej, która zwykle odbywa się w innym dniu. W Krakowie znajduje się tyle ciekawych miejsc, że większość nowożeńców nie decyduje się na wyjazd poza miasto, aby zrealizować zdjęcia plenerowych. Jak nietrudno się domyślić, pary najchętniej wybierają rynek i Kazimierz, a także uniwersytecki ogród botaniczny - komentuje Gabriela Pyjas z portalu fotograf-wesele.pl

Godny odnotowania jest fakt, że coraz więcej osób jest świadomych, że wysoka jakość ma swoją cenę. Widać to analizując motywy jakimi kierowali się krakowianie przy wyborze konkretnego fotografa ślubnego w serwisach z ofertami. Wbrew pozorom w zdecydowanej większości przypadków to nie cena była decydującym czynnikiem. Przed nią znalazły się np. pozytywne opinie wystawione fotografowi przez poprzednich klientów (23%), wygląd posiadanego portfolia (26%), czy atrakcyjność oferty (18%).

Budżet ślubny mieszkańców Małopolski

Mimo, że krakowianie kierowali się częściej sercem niż portfelem, poniesione na organizację ślubu i wesela koszty zwróciły się ponad połowie zapytanych par – 56%. Większość z nich (43%) na organizację uroczystości marzeń wydała od 20 do 40 tys. zł. Budżetem poniżej tej kwoty dysponowało 30% ankietowanych, natomiast tylko 7% badanych przeznaczyło na ten cel ponad 60 tys. złotych. Mieszkańcy Krakowa nie oszczędzają zwłaszcza na oprawie muzycznej, sukni ślubnej i usługi kamerzystów i fotografów ślubnych. 

Nowożeńcy okazują się natomiast oszczędni w kwestii podróży poślubnej, ponieważ ponad połowa ankietowanych rezygnuje z wypoczynku po ślubie. Co ciekawe, tylko 53% małżonków skonsumowała swój związek podczas nocy poślubnej, a jedyne 4% zachowało czystość do tego momentu - dodaje Ewa Sztuczka z portalu filmy-wesele.pl

Podsumowując można stwierdzić, że mieszkańcy Krakowa z każdym rokiem przywiązują coraz większą uwagę do organizacji eleganckich i wysmakowanych uroczystości, ale niekoniecznie do tradycji związanych z tym dniem. Dla przykładu tylko 20% badanych zaprosiło księdza na swoje wesele, a 43% małżonków ma obór przed zwracaniem się mamo/tato do swoich teściów. 

 

Więcej ciekawostek ślubnych z Krakowa można znaleźć na poniższej infografice. 

 

 

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatKrakowskie pary przy tablicy, czyli zwyczaje ślubne z Małopolski