Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 18 luty 2016 12:24

Rodzina 500 Plus: ustawa podpisana i opublikowana. Można organizować wypłaty

Rodzina 500 Plus: ustawa podpisana i opublikowana. Można organizować wypłaty Fot. PAP/J.Turczyk

W środę, kilka godzin po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawa wprowadzająca program "Rodzina 500 plus" została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy dotyczące organizowania wypłat przez gminy i przekazania im na to środków już weszły w życie. 

 
- Jestem przekonany, że jest to krok w kierunku lepszej Polski - powiedział Andrzej Duda przed podpisaniem ustawy. Dzięki niemu rodziny otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a mniej zamożne - również na pierwsze. 
 
Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadza program "Rodzina 500 plus", przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest to sztandarowy projekt rządu PiS, zapowiadany w kampanii wyborczej. Wypłaty świadczeń mają ruszyć w kwietniu. 
 
- Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogę ten podpis złożyć; jestem przekonany, że jest to krok w kierunku, lepszej, naprawionej i bardziej przyjaznej dla obywateli Polski - powiedział prezydent tuż przed złożeniem podpisu pod ustawą. 
 
- To jest dla mnie niezwykle radosny dzień, ponieważ po raz pierwszy od 1989 r. powstaje i dziś zostanie zakończony proces legislacyjny ustawy, która rzeczywiście oznacza wsparcie ze strony polskiego państwa dla tych, którzy są w naszym kraju najważniejsi - dla rodzin, które mają dzieci - mówił Andrzej Duda. 
 
Wyraził przekonanie, że dzięki programowi 500 plus poziom życia rodzin znacznie się poprawi. - Zwłaszcza tam, w tych rejonach Polski, gdzie są wielkie trudności z pracą, gdzie są niskie zarobki. Będzie to ogromna pomoc dla rodziny - podkreślił prezydent. 
 
- Wierzę w to, że ten program dokona wręcz zmiany Rzeczypospolitej w tym najlepszym tego słowa znaczeniu. Zmiany, która spowoduje poprawienie zrównoważonego rozwoju kraju. Zmiany, która spowoduje wzrost poziomu życia polskich rodzin - mówił. 
 
Prezydent wyraził nadzieję, że program 500 plus będzie także zachętą, aby mieć dzieci. - Wierzę, że ten program przyczyni się także do poprawy sytuacji demograficznej naszego kraju oraz pobudzenia polskiej gospodarki - powiedział. 
 
Dodał, że jest to najlepszy wzorzec, gdy państwo pomaga rodzinom w wychowaniu dzieci. 
 
- Nie zastępuje rodziny w wychowaniu, nie narzuca rodzicom modelu wychowania dzieci, nie wymusza, w jaki sposób mają swoje dzieci wychowywać, ale daje możliwość, żeby wesprzeć te rodziny, które dzieci mają - podkreślił prezydent. 
 
Podziękował premier Beacie Szydło oraz minister rodziny Elżbiecie Rafalskiej za zrealizowanie tego projektu. 
 
Projekt ustawy wprowadzającej program 500 plus został przyjęty przez rząd 1 lutego i tego samego dnia został złożony w Sejmie. Sejm rozpoczął nad nim prace 9 lutego, a dwa dni później przyjął ustawę. 12 lutego ustawę bez poprawek poparł Senat. 
 
Ustawa ma wejść w życie "pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia", z wyjątkiem artkułu dotyczącego organizowania wypłat przez gminy i przekazania im na to środków, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. 
 
www.kurier.pap.pl
asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaPowiatRodzina 500 Plus: ustawa podpisana i opublikowana. Można organizować wypłaty