Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 23 luty 2016 08:34

Będzie trudniej walczyć o czyste powietrze?

Napisał
Będzie trudniej walczyć o czyste powietrze? http://powietrze.malopolska.pl/

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Rodnej nie dofinansuje programu LIFE. Chęć uczestnictwa w wojewódzkiej akcji poprawy jakości powietrza zadeklarowały m.in. suskie gminy.

 
 
Według nieoficjalnych informacji podanych przez Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, rada nadzorcza  NFOŚiGW odmówiła współfinansowania projektu zintegrowanego LIFE, realizowanego m.in. przez województwo małopolskie.
 
Projekty zintegrowane LIFE to nowy instrument Unii Europejskiej służący wdrażaniu istotnych strategii poprawy jakości środowiska. Pod koniec stycznia w Brukseli przedstawione zostało sześć pierwszych projektów zintegrowanych LIFE w Europie. Wśród nich Komisja Europejska wybrała do dofinansowania  projekt służący poprawie jakości powietrza, którego koordynatorem jest województwo małopolskie wraz z partnerami, m.in. gminą Stryszawa i Bystra – Sidzina. Koszt projektu pn. “Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” wynosi 71 mln zł. 
 
Projekt LIFE – Małopolska w zdrowej atmosferze zakłada m.in. powołanie do życia sieci eko-doradców w gminach w Małopolsce, którzy będą wspierać wdrażanie Programu ochrony powietrza, będą pozyskiwać środki zewnętrzne na działania ograniczające emisję zanieczyszczeń oraz mobilizować mieszkańców w zakresie włączenia się w te działania oraz doradztwo dla mieszkańców Małopolski w zakresie najbardziej efektywnych sposobów ograniczenia emisji.
 
Czy jednak zostanie zrealizowany bez wsparcia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej? Jak zaznaczają władze województwa, deklaracja NFOŚiGW była podstawą do skonstruowania budżetu projektu w Małopolsce. Obecnie brakuje w nich 20 milionów złotych.
 
- Nie rozumiemy decyzji NFOŚiGW tym bardziej, że nie ma żadnych przesłanek merytorycznych stojących za tą decyzją. Nie spodziewaliśmy się, że jest jakiekolwiek zagrożenie dla realizacji projektu - komentował marszałek Jacek Krupa. - Projekt Województwa Małopolskiego został uznany przez Komisję Europejską za najlepszy ze wszystkich zgłoszonych 39 projektów zintegrowanych i otrzymał najwyższą ocenę.
 
Władze województwa zamierzają jednak walczyć o realizację projektu LIFE mimo braku dofinansowania Funduszu. Przyszłość projektu będzie jednak uzależniona od decyzji partnerów – min. gmin, które będą musiały zdecydować, czy zechcą ponieść większe koszty, jak również od wyniku negocjacji z Komisją Europejską co do możliwości modyfikacji zakresu projektu, partnerów i zaplanowanych działań. 
 
- Te uzgodnienia mogą być jednak trudne, gdyż założeniem projektów zintegrowanych jest szerokie działanie na dużym obszarze i przy dużym zaangażowaniu wszystkich partnerów – podają urzędnicy z UMWM.
 
asdasdasdasdas
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaPowiatBędzie trudniej walczyć o czyste powietrze?